Przychodzi w życiu taki moment, kiedy nie chcemy już pracować na kogoś, ale na swój własny rachunek. Oczywiście – nie każdy taki ma i nie każdy chce iść na swoje. Ale wiele osób dochodzi do takiego wniosku i decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Dla wielu osób jest to coś, co jawi się jako coś bardzo skomplikowanego i trudnego. A to zaledwie kilka kroków, dzięki którym można cieszyć się pójściem na swoje. Zobaczcie, jak krok po kroku założyć swoją własną działalność gospodarczą.
Jak założyć działalność gospodarczą? Kilka kroków
Pierwszą rzeczą, aby firma zaczęła „fizycznie” istnieć jest wybór formy prawnej działalności gospodarczej. W zależności od tego, jaki rodzaj działalności wybieramy, będziemy musieli zadecydować o formie prawnej. To może być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, prawa handlowego, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna albo jawna. Warto dowiedzieć się o każdej z nich najważniejszych informacji, rozważyć plusy i minusy, a potem wybrać, jaki rodzaj działalności chcemy prowadzić.
Druga rzecz to wybór formy opodatkowania firmy. Trzeba dowiedzieć się, która forma podatku będzie dla nas najodpowiedniejsza i jaką stawką będą rozliczane dochody firmy. Warto sprawdzić, czy niektóre rozwiązania nie sprawią, że będziemy mieli ulgi.
Kolejny krok to kody PKD, czyli w ten sposób określamy rodzaj naszej działalności gospodarczej. Musimy sklasyfikować to, właśnie za pomocą kodów PKD.
Kolejnym krokiem jest wybór najlepszego biura rachunkowego, bo każdy przedsiębiorca musi prowadzić księgi rachunkowe. Całe szczęście w Warszawie, niezależnie czy to Targówek, Wola czy jakakolwiek inna dzielnica – jest z czego wybierać. Oczywiście można również samodzielnie prowadzić ewidencję księgową, ale jednak nie ma to jak dobry księgowy.
Później czas na zarejestrowanie firmy, czyli wypełnienie wniosku CEIDG-1. Warto sprawdzić w Internecie, jak wygląda taki wniosek, na co zwrócić uwagę i jak dokładnie go wypełnić.
Kolejny krok jest banalnie prosty – to założenie konta bankowego (musisz mieć osobne konto do prowadzenia firmy!), a także wyrobienie pieczątki firmowej (zobacz: pieczątki firmowe Warszawa).
To nie jest skomplikowane, więc nikt nie powinien mieć z tym problemu. Potem warto zastanowić się nad reklamą, zrobieniem wizytówek (sprawdź: drukowanie wizytówek Warszawa), pozyskaniem pierwszych klientów. Zanim jednak popełnicie którykolwiek z tych kroków – zróbcie analizę rynku i biznesplan, i zobaczcie, czy to w ogóle się opłaca. W końcu założenie własnej działalności gospodarczej to poważna sprawa!