Magazyny energii do fotowoltaiki

Fotowoltaika z magazynem energii to inwestycja, która umożliwia wykorzystywanie większości wyprodukowanej energii. Niesie ze sobą korzyści finansowe, biorąc pod uwagę rozliczanie net-billing. Jak działa magazyn energii? Jakie korzyści niesie ze sobą połączenie fotowoltaiki z magazynem energii i jak wpływa to na portfel inwestora? Tego i wiele innych informacji dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

Na czym polega połączenie magazynu energii z fotowoltaiką?

Fotowoltaika wytwarza energię, która jest gromadzona w magazynie energii. Dzięki temu nadmiar wyprodukowanej energii, której gospodarstwo domowe nie było w stanie zużyć danego dnia, nie zostaje sprzedany do sieci energetycznej, tylko zostaje w gospodarstwie, który może wykorzystać go o dowolnej porze. Dzięki temu właściciel posiada więcej energii na własny użytek, czyli wzrasta autokonsumpcja i niezależność.

Fotowoltaika z magazynem energii – dlaczego warto?

Fotowoltaika z magazynem energii sprawia, że gospodarstwo staje się niezależne energetycznie. Oznacza to, że w przypadku awarii sieci energetycznej, ma ono stały dostęp do energii. Dzięki magazynowy nie występuje (lub występuje bardzo rzadko) relacja kupna sprzedaży z siecią energetyczną, która jest nieopłacalna finansowo dla podmiotu. Wypływa to więc pozytywnie na gromadzenie oszczędności, jakie powstają dzięki jego użytkowaniu. Właściciel nie musi wówczas kupować dodatkowej energii od sieci. Co więcej magazyn energii w każdym momencie można powiększyć, dlatego na początkowym etapie można zdecydować się na jego mniejszą pojemność i rozbudować go w późniejszym czasie.

Magazyn energii dla domu, firmy i gospodarstwa rolnego

Magazyn energii do fotowoltaiki to dobre rozwiązanie zarówno dla gospodarstw domowych, rolnych, jak i przedsiębiorstw. Wszystkie z wymienionych podmiotów mogą dzięki niemu cieszyć się pełną niezależnością energetyczną. Gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa dzięki magazynowej energii mają zapewniony do niej stały dostęp i nie są narażone na przerwy w dostawie prądu, co przekłada się pozytywnie na funkcjonowanie całych placówek.

W gospodarstwie domowym średnie zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej przez fotowoltaikę wynosi jedynie 30%. Dane statystyczne pokazują, że jeśli do fotowoltaiki zostaje podłączony magazyn energii, zużycie wyprodukowanej energii wzrasta aż do 90%. Magazyn jest zatem elementem, dzięki któremu można w znacznie wyższym stopniu wykorzystywać wytworzoną energię i nie trzeba decydować się na transakcję kupna – sprzedaży z lokalną siecią.