Popularne zabytki w Budapeszcie

Stolica Węgier to ważny ośrodek na mapie całego Starego Kontynentu. W Budapeszcie znajduje się wiele rzeźb czy różnego rodzaju budynków, które mocno podkreślają jego niezwykle urokliwy charakter.

Warto na początku wyjaśnić dość kluczową kwestię. Budapeszt powstał w 1873 roku. Jego pojawianie się na mapach Europy, było rezultatem połączenia trzech miast ulokowanych nad Dunajem. Ich nazwy to: Buda, Óbuda i wreszcie Peszt.

Wizyta w Muzeum Sztuk Pięknych do doskonała okazja by móc obcować ze sztuką w różnych jej odsłonach. Budynek zaprojektowano według planów rodzimych architektów, a jego budowę ukończono w 1906 roku. Muzeum zostało jednak zainaugurowane już dziesięć lat wcześniej. W kolekcji muzeum w Budapeszcie znajdują się choćby dzieła Rafaela, Remrandta i innych wielkich twórców żyjących w epoce renesansu. Zwiedzający mogą także podziwiać dzieła rzeźbiarskie, oparte na grafice, czy też dzieła starożytnych kultur. Tak jak wiele innych europejskich muzeów, także to stołeczne podczas II wojny światowej zostało ogołocone z części zgromadzonych wcześniej zbiorów. Najczęściej bezpowrotnie.

Niezwykłe wrażenie na wielu turystach robi także zwiedzanie Zamku Królewskiego w Budapeszcie. Kompleks budynków zlokalizowany jest na górującym nad miastem wzgórzu. Obecnie nie jest znana dokładna data powstania monumentalnych budowli. Wcześniej na miejscu pałacu, znajdował się zamek, jednak w wyniku najazdów tureckich, uległ on zniszczeniu. Kompleks, jaki wielu turystów może współcześnie podziwiać wielu turystów, został zbudowany pod koniec osiemnastego wieku. W późniejszych latach i ten budynek uległ zniszczeniom, jednak nie poskutkowało to całkowitym zburzeniem pałacu i przyległych do niego budynków. Obecnie na  ich terenie znajduje się ekspozycja muzeum historycznego.

Ważnym elementem historii współczesnych Węgier jest kultywowanie pamięci o antykomunistycznym powstaniu, które miało miejsce w tym kraju w 1956 roku. Dobrym przykładem, może być odsłonięcie pomnika polskiej solidarności i pomocy. Warto wybrać się na Plac Bema w Budapeszcie, bo właśnie tam znajduje się ta rzeźba. Polacy starali się pomóc Węgrom próbującym starać się stawić zbrojny opór despotycznej komunistycznej wszechwładzy na terenie swego państwa. Monument przedstawia wymowny symbol gołębia pokoju.

Zwiedzając urokliwe zakątki Budapesztu, zapewne będziemy chcieli zrobić sobie przerwę na kupno pamiątek albo skosztowanie gulaszu, czy innych specjałów kuchni węgierskiej. W takim wypadku warto przed wyjazdem wymienić gotówkę. Obecnie można to zrobić nawet nie wychodząc z domu! Wszystko dzięki usłudze kantoru online. Pozwala na zakup gotówki przez internet w kilku krokach. Po wypełnieniu danych trzeba jedynie opłacić transakcję przelewem online.Przesyłka z zakupioną gotówką będzie dostarczona na adres domowy albo punkt odbioru. Jednym z takich miejsc może być choćby okoliczny kiosk Ruchu.Istnieje także możliwość odbioru przesyłki w naszym punkcie wymiany walut – kantor Gdynia Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych zawsze od ręki.