Żaluzje czy plisy – na co się zdecydować?

Plisy i żaluzje pełnią funkcję ochronną zabezpieczając pomieszczenie przed nadmierną ekspozycją promieni słonecznych. Dodatkowo stanowią skuteczną barierę chroniącą przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Nowoczesne plisy i żaluzje stanowią także element dekoracyjny. Mnogość kolorów i wzorów sprawia, że stworzenie spójnej aranżacji wnętrza nie stanowi żadnego problemu. Jednak co wybrać – żaluzje czy plisy?

Plisy czy rolety? Co wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór jest zawsze uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest typ, przeznaczenie i stopień oświetlenia pomieszczenia. Kolejny to preferencje użytkowników i ich upodobania. W przypadku ciemnych pomieszczeń, do których dociera niewielka ilość promieni słonecznych, dobrze sprawdzą się rolety. Z kolei w nasłonecznionych pomieszczeniach zdecydowanie lepszym wyborem będą plisy.

Kolejną kwestią jest chęć (lub jej brak) dodatkowego ozdobienia okna. Jeżeli użytkownik nie chce posiadać firanek lub zasłon, powinien wybrać plisy. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że obecnie można znaleźć je w praktycznie każdym kolorze. Oznacza to, że doskonale sprawdzą się jako jedyna ozdoba okna, bez względu na jego wielkość.

Dodatkowe informacje o plisach

Główną zaletą plis jest uniwersalne zastosowanie. Doskonale sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach znajdujących się na parterze, jak i na piętrze. Dodatkowo można je swobodnie dopasować do okien wyróżniających się niestandardowymi wymiarami i kształtami. Dodatkowo występują w różnych wariantach faktur materiału (nie tylko gładkich). Kolejnymi zaletami plis są specjalne prowadnice, których konstrukcja i umiejscowienie gwarantuje komfortowe otwieranie okien.

Ponadto nie ograniczają przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku małych pokoi. Szybki i bezproblemowy montaż sprawia, że plisy są chętnie wybierane zarówno do niewielkich mieszkań, jak i przestronnych domów.