Jak odróżnić czysty gruz od mieszanych odpadów budowlanych?

Przy okazji wykonywania dowolnego remontu, przebudowy lub rozbiórki budynku, do zagospodarowania pozostają zwykle tony gruzu oraz innych odpadów budowlanych. O ile czysty gruz da się ponownie wykorzystać przy realizacji rozmaitych inwestycji, pozostałe śmieci zwykle nadają się wyłącznie do utylizacji. Sprawdź, jak odróżnić zmieszane odpady budowlane od „czystego” gruzu i dowiedz się, jak w legalny i bezpieczny sposób pozbyć się ich z placu budowy.

Czym jest czysty gruz?

Wiele osób przywykło do określana mianem gruzu wszystkiego, co stanowi efekt rozbiórki lub wyburzania obiektów budowlanych. Tymczasem, aby odpad mógł zostać zakwalifikowany do gruzu, musi składać się z określonych materiałów i być pozbawiony śmieci, jak m.in. folie, papa czy styropian. Do czystego gruzu zaliczają się więc takie materiały, jak:

– cegły, pustaki, tynk z sufitu i ściany,

– pokruszony beton: zbrojenia, słupy i fundamenty,

– dachówka cementowa i ceramiczna,

– kamień oraz kruszywo,

– płytki podłogowe i ścienne, inne wyroby ceramiczne,

– porcelana i armatura łazienkowa.

Każdy z wymienionych wyżej materiałów budowlanych, po wcześniejszym przygotowaniu, oczyszczeniu i posegregowaniu na odpowiednie frakcje, może zostać ponownie wykorzystany np. jako podbudowa pod drogi, wylewki betonowe, fundamenty oraz inne, rozmaite konstrukcje. Zapotrzebowanie na gruz jest spore niezależnie od regionu kraju, co pozwala szybko i bez większych problemów pozbywać się tego zalegającego na działce, uciążliwego odpadu. Jeśli chcesz wynająć odpowiednio dopasowany kontener na gruz Pruszków jest miastem, na którego obszarze polecamy nasze usługi.

Czym są odpady budowlane?

Drugą obok „czystego” gruzu kategorię materiałów rozbiórkowych, stanowią zmieszane odpady budowlane. Wśród nich znaleźć się wszelkiego typu elementy pochodzące zarówno z demontażu obiektów, jak i rozmaite opakowania czy materiały zabezpieczające. Do najczęściej spotykanych na budowach odpadów zmieszanych należą m.in.:

– płyty kartonowo-gipsowe,

– folie budowlane,

– gips, suporeks oraz silikat,

– szara oraz biała cegła,

– materiały izolacyjne: styropian, wełna mineralna, piany PUR,

– kartonowe opakowania,

– profile okienne i drzwiowe,

– stare meble, drewno, ziemia,

– złom stalowy i metale kolorowe,

– papierowe worki po zaprawach, opakowania po klejach,

a także wiele innych materiałów rozbiórkowych, których nie da się wykorzystać jako gruz. Do odrzutów budowlanych nie zaliczają się natomiast papa, azbest (eternit), smary i oleje oraz inne odpady kwalifikowane jako niebezpieczne.

Co zrobić z zalegającym gruzem oraz zmieszanymi odpadami?

Wywóz gruzu z posesji oferuje wiele firm zajmujących się profesjonalnym odbiorem odpadów. W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest wynajem kontenera o rozmiarach i konstrukcji dostosowanych do objętości oraz typu odpadów. Pamiętaj, że w przypadku takiej usługi jak kontener cena wynajmu uzależniona jest zwykle od gabarytów pojemnika oraz długości okresu wypożyczenia. Warto więc z maksymalną dokładnością określić swoje potrzeby, w razie konieczności korzystając z porady doświadczonych pracowników zajmujących się wywozem gruzu i odpadów z posesji.