Zdolność kredytowa i kredyt pod zastaw nieruchomości – ważne wskazówki i rady

Decyzja o tak poważnym zobowiązaniu jak kredyt nie jest wcale prosta. A czy możliwy jest kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej? Warunkiem uzyskania jakiegokolwiek kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej oraz odpowiednio wysokich dochodów, szczególnie w przypadku wysokich kwot. Czy dotyczy to jednak także zastawu własności? Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.

Kredyt pod zastaw nieruchomości a zdolność kredytowa – warunki

Kredyty i pożyczki są udzielane przez banki i inne instytucje finansowe osobom, które posiadają odpowiednie zabezpieczenie finansowe w postaci dochodów oraz dobrą opinię jako kredytobiorcy. Często najlepszą i najszybszą drogą do uzyskania kredytu jest zastaw posiadanej nieruchomości. Jest to popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców, którzy przy pomocy otrzymanych pieniędzy chcą zainwestować w remont lub modernizację danego miejsca. To także alternatywa dla osób młodych, pragnących posiadać swoje własne cztery kąty, bez konieczności wpłaty wkładu własnego. Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej, to kusząca perspektywa, jednak należy wcześniej wiedzieć na czym to dokładnie polega oraz czy jest w ogóle możliwe do wykonania. Zacznijmy od tego, że w przypadku takiego kredytu, bank zgadza się na udzielenie pożyczki biorąc w zastaw określoną nieruchomość i ustanawia w jej księdze wieczystej hipotekę. Najczęściej jest to kwota w wysokości maksymalnie 80 proc. wartości danego mieszkania lub działki.

Zdolność kredytowa – co to jest i jak ją podnieść

Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej może być niemożliwy do otrzymania. To, że gwarancją spłaty kredytu jest Twoja własność, nie oznacza bowiem, że inne kryteria nie są brane pod uwagę. Bank musi wiedzieć, że będziesz posiadać środki na spłatę rat – w ustalonej wysokości – regularnie, w określonym terminie. A temu służy właśnie ocena zdolności kredytowej. Co jest w niej brane pod uwagę?

– czynniki jakościowe, min. wiek, historia spłat innych zobowiązań oraz ryzyko kredytowe

– czynniki ilościowe, czyli wysokość dochodów, koszty życia, opłaty, rodzaj posiadanej umowy.

W celu oceny zdolności kredytowej, banki weryfikują każdego klienta w specjalnych bazach danych, jak choćby Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli posiadasz negatywną historię, nie masz więc szans na kredyt w tradycyjnym banku. Radą może być oczywiście próba poprawy zdolności kredytowej, czemu może służyć rezygnacja z pewnych comiesięcznych opłat (jak np. karta kredytowa), podniesienie dochodów i przede wszystkim – spłata posiadanych już zobowiązań.

Nie udało się? Sprawdź co jeszcze można zrobić

To, że kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej nie jest możliwy do uzyskania w banku, nie oznacza, że masz związane ręce. Opcjonalnie, można skorzystać z pożyczek prywatnych, są one jednak zazwyczaj wysoko oprocentowane. Swoją wiarygodność w oczach banku można podnieść również posiadając żyranta, czyli poręczyciela, który w razie Twoich problemów ze spłatą, bierze ten obowiązek na siebie. Oczywiście musi to być zaufana osoba, która ma pewność Twojej wiarygodności i wypłacalności. Jeśli zaś uważasz, że spełniasz wymogi banku i możesz ubiegać się o kredyt pod zastaw mieszkania, nie zapomnij o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów. Są to:

– odpis z księgi wieczystej

– akt notarialny, potwierdzający fakt, że jesteś właścicielem mieszkania.

Oczywiście bank ma prawo domagać się jeszcze innych dokumentów. Nie zapomnij też, że w przypadku braku spłaty, bank może przejąć Twoje mieszkanie na własność. Decyzje o kredytach należy podejmować rozsądnie i odpowiedzialnie.