Odpowiedź na pytanie, ile kalorii ma jajko, jest złożona. Wszystko zależy bowiem od jego wielkości oraz rodzaju zastosowanej obróbki termicznej. Na pewno warto to wiedzieć w sytuacji, kiedy starasz się odżywiać zdrowo lub starasz się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.
Ile kalorii ma surowe jajko?
Zastanawiając się nad regularnym spożywaniem jajek, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich kaloryczność, ale przede wszystkim jakość. Ideałem byłoby kupowanie jajek prosto od rolnika, ze sprawdzonego źródła. Jajka od kur z wolnego wybiegu, które są karmione naturalnie – nie paszą – są znacznie smaczniejsze i bezpieczniejsze. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zwróć uwagę na rodzaj oznaczenia jajka. Najistotniejsza jest pierwsza spośród całego ciągu cyfr na skorupce. A oznacza ona:
– 0 – jajko z chowu ekologicznego
– 1 – jajko z chowu z wolnego wybiegu
– 2 – jajko z chowu ściółkowego
– 3 – jajko z chowu klatkowego.
Ma to znaczenie dla jakości, jednak w kwestii tego ile kalorii ma jajko, ważniejsze jest oznaczenie jego klasy wagowej. I tutaj można się spotkać z „rozmiarami” od S do XL. Bez względu na to, kaloryczność surowego jajka w proporcji do 100 g wynosi 147 kcal. Surowe białko – również w przeliczeniu na 100 g – to 36 kcal, a żółtko – 339 kcal. Natomiast surowe jajko kategorii S, to średnio 69 kcal, M – 84, L – 90, XL – 98 kcal.
Jajka po obróbce termicznej – kalorie
Na kaloryczność jajka ma ogromny wpływ sposób jego przygotowania oraz rodzaj użytych dodatków. Dość oczywiste jest przy tym, że dodatek wszelkiego tłuszczu będzie determinował wartość energetyczną dania na bazie jajek. Podczas diet odchudzających często można spotkać się z zaleceniem spożywania jaj gotowanych (a czasami nawet samego białka). I trudno się temu dziwić, wiedząc ile kalorii ma jajko gotowane. Jajko gotowane posiada średnio 150 kcal w przeliczeniu na 100 g. Biorąc zaś pod uwagę, że najczęściej spożywane są jajka klasy L – o wadze ok. 60 g – można łatwo policzyć, że jedno jajko tej kategorii, ugotowane na twardo, będzie miało ok. 93 kcal. Co ciekawe, na miękko będzie to 88,2 kcal. I dla porównania: 100 gram jajek smażonych na oleju roślinnym daje 179 kcal (analogicznie średnie jajko o wadze 60 g, smażone na oleju roślinnym, to 107 kcal). Jajecznica z dwóch jajek, z dodatkiem mleka, to już 296 kcal. Omlet z dwóch jajek, to z kolei ok. 260 kcal. Dbając o linię, lepiej więc wybierać jajka gotowane lub w koszulkach, które posiadają taką samą kaloryczność. W przypadku jajecznicy lub omletu, najlepiej smażyć je z odrobiną tłuszczu, a zamiast bekonu dorzucić garść warzyw, np. szpinaku, papryki i szczypiorku. Będą wtedy maksymalnie odżywcze, a przy tym niskokaloryczne.
Jajka w diecie – czy warto je jeść?
Wiedząc ile kalorii ma jajko, możesz zabrać się za komponowanie odpowiedniego menu. Czy jednak w ogóle należy jeść jajka? Swego czasu budziły one sporo kontrowersji, za sprawą, okrytego złą sławą cholesterolu, którego posiadają całkiem sporo. Całe szczęście, kolejne badania podają, że nie wykazano związku między spożywaniem jajek a zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, za które obwinia się właśnie cholesterol. Zgodnie zaś z obecną wiedzą, jajka są niezwykle wartościowym pożywieniem, którego regularne jedzenie może przynieść wiele korzyści. Są znakomitym źródłem białka, dlatego są zalecane w diecie sportowców oraz osób dbających o swoją sylwetkę. A dokładniej, ugotowane jajko, to w 75 procentach woda, w 13 białko, w 11 tłuszcz, a ty w 1 proc. węglowodany. Wniosek jest więc dość oczywisty – są świetnym wyborem dla osób, które szukają źródła dobrze przyswajalnego białka. Ponadto, można w nich znaleźć całe bogactwo witamin (m.in. A, z grupy B, witaminę, D, E i K), fosforu, selenu, wapnia, żelaza i cynku. To całkiem sporo, dlatego rada może być tylko jedna – jedzmy jajka na zdrowie. Ile dokładnie można ich jeść? Zgodnie z obecnymi zaleceniami, najlepiej, jeśli to będzie 1 jajko dziennie. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i młodzieży.