Szkarlatyna u dziecka – jak rozpoznać i jak leczyć?

Zdarza się u dorosłych, jednak najczęściej dopada najmłodszych. Szkarlatyna u dziecka to jedna z najczęściej występujących w tej grupie wiekowej bakteryjnych chorób zakaźnych. Jej objawy od początku nie są charakterystyczne, ale szybkie rozpoznanie i leczenie daje bardzo duże prawdopodobieństwo uniknięcia powikłań.

Objawy szkarlatyny u dziecka

Początkowe objawy szkarlatyny mogą być dosyć intensywne i będą narastać w krótkim czasie.

Należą do nich:

  • kaszel;
  • wymioty;
  • ból gardła;
  • wysoka gorączka;
  • przyspieszone tętno;
  • powiększone migdał

Szkarlatyna u dziecka powoduje także dwa bardzo charakterystyczne objawy, które jednak nie pojawiają się od razu. W drugiej lub trzeciej dobie choroby na ciele zaczyna pojawiać się wysypka przypominająca ukłucia szpilką. Występuje najpierw w pachwinach i na brzuchu, a wkrótce obejmuje całe ciało. Po 3-4 dobach pojawia się także charakterystyczny dla tej choroby malinowy kolor języka, który może być poprzedzony białym nalotem na całej jego powierzchni.

Ta choroba zakaźna może mieć także ostry przebieg. Wtedy także objawy są znacznie groźniejsze. Dochodzi wówczas do powiększenia wątroby i śledziony, a nierzadko także do zapalenia mięśnia sercowego czy zaburzeń pracy całego układu krążenia. Dokładnie dlatego objawów szkarlatyny, szczególnie u dziecka, nie można lekceważyć.

Dziecko ze szkarlatyną – sposoby leczenia

Szkarlatynę najczęściej rozpoznaje się na podstawie objawów, a potwierdzeniem diagnozy jest zwykle badanie w kierunku paciorkowców powodujących tę chorobę. Pomocna może okazać się także morfologia krwi. Charakterystyczne dla szkarlatyny będzie podwyższone OB i liczba białych krwinek, ale także wzrost liczby eozynofili.

Leczenie szkarlatyny niemal zawsze sprowadza się do farmakologii. Konieczne jest 10-dniowe leczenie antybiotykowe. Najczęściej używana jest w tych przypadkach penicylina. Należy pamiętać, że objawy szkarlatyny u dziecka mogą ustąpić już po kilku dniach, co jednak nie oznacza pełnego wyleczenia. Z tego powodu należy zakończyć antybiotykoterapię niezależnie od nasilenia objawów.

Organizm dziecka warto w tym czasie wspomagać probiotykami, aby nie wyjaławiać delikatnej flory bakteryjnej jego jelit. Pomocne mogą okazać się fermentowane napoje mleczne, ale najlepiej sięgnąć po dobrej jakości probiotyk z apteki. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów, jednak warto sięgać po preparaty sprawdzonych producentów, aby zyskać pewność, że dany probiotyk zawiera żywe kultury bakterii.

Powikłania możliwe po szkarlatynie

Szkarlatyna rozwija się na tyle szybko, że może powodować szereg powikłań, które stają się tym bardziej prawdopodobne, im później zostanie wdrożone leczenie antybiotykowe. W przypadku szkarlatyny u dzieci należy spodziewać się m.in.:

  • zapalenia węzłów chłonnych;
  • zapalenia ucha środkowego;
  • zapalenia płuc;
  • zapalenia osierdzia serca;
  • zapalenia nerek;
  • zapalenia opon mózgowych.

Tym bardziej istotne jest zgłoszenie się do lekarza zaraz po zauważeniu pierwszych objawów oraz nieprzerywanie leczenia po ustąpieniu symptomów. Całkowite wyleczenie możliwe jest właściwie tylko po pełnej kuracji antybiotykowej. Jednocześnie, jest to także ochrona przed ewentualnymi powikłaniami.

Szkarlatyna nie tylko u dziecka może dawać naprawdę nieprzyjemne objawy. Należy jednak pamiętać, że im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej nasza pociecha poczuje się lepiej. Nie warto lekceważyć szkarlatyny – jak każda zakaźna choroba bakteryjna może pozostawić po sobie wiele negatywnych skutków.