Pandemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasze życia – w tym także realia edukacyjne. Polskie szkoły przez prawie 1,5 roku pracowały w formule zdalnej. Nauczyciele stali się swoistymi przewodnikami po cyfrowym świecie, w którym uczniowie – kiedyś wyłącznie korzystając z jego rozrywkowej funkcji – żyją od lat. Dziś edukacja cyfrowa to w większości szkół norma. Jakie nowoczesne pomoce dydaktyczne najlepiej wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą? Sprawdzamy!
Cyfrowa szkoła, czyli jaka?
Cyfrowa szkoła wykorzystuje nowoczesne, digitalne technologie w procesie dydaktycznym. W placówkach na masową skalę wykorzystuje się tablice multimedialne, które są zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla uczniów. Odpowiednie aplikacje pozwalają na poszerzenie treści zawartych w tradycyjnych, papierowych podręcznikach. Lekcje matematyki – dzięki cyfrowym narzędziom – są w stanie ukazać dzieciom figury przestrzenne, a na zajęciach z biologii czy geografii można poznać szczegółowo budowę komórek, pierwotniaków czy jądra ziemi. Od klasycznej tablicy, multimedialną odróżnia to, że prezentowane na niej treści są bardziej „żywe”. Uczniowie – z pomocą nauczyciela – mogą sterować i ruszać wyświetlanymi obiektami za pomocą dłoni lub specjalnego pisaka. Coraz więcej placówek decyduje się też na zakup podłogi interaktywnej, która poprzez wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości, umożliwia tworzenie quizów z każdego przedmiotu, przenosi do świata wirtualnego laboratorium, pozwala na bajkoterapię, udział w cyfrowych zawodach pływackich czy tworzenie sztuki za pomocą ruchów dłoni i nóg.
Tablice multimedialne nie dają możliwości użycia ich na zajęciach wymagających od dzieci ruchu czy tych, o charakterze artystycznym. Zaawansowane interaktywne projektory takie jak Magiczny Dywan , mogą być natomiast wykorzystywane na wychowaniu fizycznym, technice czy plastyce. Odpowiednie pakiety aplikacji dostępne na urządzenie, są w stanie wzbogacić zajęcia informatyki ucząc kodowania czy pozwalając na obcowanie z robotem! Cyfrowa szkoła, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, skutecznie uczy także języków obcych. Poprzez połączenie nauki z zabawą, słówka i struktury gramatyczne pozostaną z uczniami na dłużej. Użycie multimedialnych quizów czy zabawa na podłodze poprzez wskakiwanie na odpowiednie słówka, sprawi, że uczenie się języka nie będzie nudnym obowiązkiem, a genialną rozrywką!
Po jakie pomoc dydaktyczne można sięgnąć w domu?
Tablice multimedialne czy podłoga interaktywna świetnie sprawdzają się w placówkach edukacyjnych – tych prywatnych, jak i państwowych. Dzieci uczą się zdrowego współzawodnictwa, a także pracy w grupie. Umiejętności kreatywnego myślenia można także ćwiczyć w domu, z wykorzystaniem ogólnodostępnych narzędzi cyfrowych, takich jak różnorakie strony do tworzenia quizów, aplikacje pozwalające na obserwację kosmosu czy wszelkie gry testujące wiedzę z różnych obszarów. Dla fanów nowych technologii, dobrym rozwiązaniem jest… zakup Magicznego Dywanu do domu. Specjalnie przygotowany pakiet familijny zapewnia rozrywkę i naukę dla całej rodziny, łącząc pokolenia i pozwalając na niesamowite wrażenia z obcowania z rozszerzoną rzeczywistością.