Czy domki mobilne wymagają pozwolenia na budowę?

Podobają Ci się domki mobilne? Nic dziwnego! Ten rodzaj konstrukcji cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością! Jednak zanim zabierzesz się za realizację marzenia o takiej nieruchomości — dowiedz się więcej na temat tego, czy wiąże się to z koniecznością zdobywania pozwolenia na budowę, a jeśli tak, o czym nie można zapomnieć? Podpowiadamy!

Domki mobilne a pozwolenie na budowę — czy jest konieczne?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to cenna skarbnica wiedzy, jeśli chcesz mieć pewność, jakie plany dotyczą danego skrawka gruntu, na którym w przyszłości ma stanąć Twój domek mobilny. To właśnie z tego dokumentu można uzyskać informacje, co możesz zbudować na swojej działce.

Czego dowiesz się z planu zagospodarowania przestrzennego?

  • ilość obiektów budowlanych na działce,
  • możliwa wielkość, wysokość i rodzaj zabudowy,
  • wiele innych szczegółów.

Kluczowe jest to, że pozwolenia na budowę nie wymagają budynki rekreacji indywidualnej ani tymczasowe obiekty budowlane – choć i tutaj można mówić o wyjątkach. Jeśli mają to być domy mobilne, których powierzchnia przekracza 70m2 lub też, jeśli lokalny urząd zdecyduje inaczej. Dlatego każdorazowo warto upewnić się, jak to wygląda w przypadku danej działki. Jeśli więc na stronie https://castor.net.pl/ znajdziesz projekt, który podoba Ci się w szczególny sposób — możesz już z tym pomysłem udać się do urzędu i od razu omówić temat z uwzględnieniem takich planów od Castor — producenta domków drewnianych. Marka wyróżnia się na rynku kompleksową ofertą oraz indywidualnym podejściem do klienta.

Domki mobilne a pozwolenie — kiedy jest konieczne?

Analizując temat domki mobilne a pozwolenie — trzeba wiedzieć, że jest kilka konkretnych przypadków tego, że nie unikniesz tej formalności. Zanim więc zaczniesz wybierać elementy konstrukcyjne na https://castor.net.pl/oferta/wiazary-dachowe/, by namacalnie realizować swój zamysł zastanów się nad funkcjonalnością swojego domku.

Jeśli planujesz w nim mieszkać na stałe i nie będziesz przenosił domku mobilnego w inne miejsca pozwolenie jest konieczne bez względu na to, od powierzchni, którą dana konstrukcja zajmie. Taki wniosek musisz złożyć w urzędzie wraz z oświadczeniem i posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Gdy budowa tego rodzaju zostanie zakończona — również musisz o tym powiadomić urząd, aby został dokonany nadzór budowlany, odbierając budynek i upewniając się, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i ustalonymi wymaganiami. Jeśli tego zabraknie — wystawiasz się na poniesienie surowej kary.

Artykuł promocyjny.