Papa większości osób kojarzy się z materiałem budowlanym sprzedawanym w rolkach. Służy on do zabezpieczania dachów. Ochrania daną powierzchnię przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak jakiś czas temu na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie. Mowa tutaj o papie w płynie, która jest prosta w aplikacji, a przy tym ma właściwości podobne do tradycyjnej papy. Czym się cechuje i jakie jest jej zastosowanie?
Czym jest papa w płynie?
Papa w płynie jest nowoczesnym, elastycznym materiałem dekoracyjnym oraz powłokowym. Celem jego stosowania jest zabezpieczenie powierzchni zewnętrznych. Skład papy w płynie to surowce mineralne, woda, dyspersja polimerowa oraz różne dodatki modyfikujące. Produkt ma jednorodną, gęstą konsystencję. Po wyschnięciu tworzy powłoki wytrzymałe i elastyczne, odporne na działanie wilgoci i wysoką temperaturę. Płynne papy znaleźć można np. w ofercie sklepu internetowego https://legitne.eu/pl/c/Farby-i-uszczelniacze-do-dachow/84.
Papa w płynie – zastosowanie i właściwości
Papa w płynie stosowana jest w celach dekoracyjnych i ochronnych. Służy do uszczelniania pęknięć i przecieków na dachach. Pozwala na uszczelnianie łączeń powierzchni na zewnątrz budynków. Skutecznie zabezpiecza materiał przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Papy płynne mogą mieć różne barwy, a więc danej powierzchni zapewniają przy okazji atrakcyjny wygląd.
Papa w płynie jest produktem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Po wyschnięciu tworzy elastyczne i wytrzymałe powierzchnie. Nie jest trudna w aplikacji i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. To produkt bezspoinowy, który nie pozostawia szczelin. Cechuje się mrozoodpornością, a więc sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych. Jej montaż nie wymaga użycia palnika.
Jak wygląda proces aplikacji papy w płynie?
Papa w płynie to produkt, który sprzedawany jest w praktycznych wiaderkach. Po otworzeniu opakowania papę trzeba dokładnie wymieszać. Dopiero wówczas można przystąpić do aplikacji.
Papę płynną można rozprowadzić po wybranej powierzchni przy pomocy pędzla, wałka lub nowoczesną metodą natryskową. Jeśli produkt ma należycie spełniać swoje zadanie, trzeba położyć go w minimum dwóch warstwach o grubości 1 mm każda. Co ciekawe, każda aplikacja powinna być wykonywana w innym kierunku. Jeśli pierwsza warstwa papy była nakładana pionowymi ruchami wałka malarskiego, kolejna warstwa powinna zostać nałożona ruchami poziomymi. Ma to naprawdę duże znaczenie.