Bank przed udzieleniem kredytu bardzo dokładnie sprawdza każdego wnioskodawcę. Jeśli klient już ma zadłużenie, i do tego spłaca je z opóźnieniem, praktycznie nie ma szans za ciągnięcie dodatkowego kredytu. Co jednak, gdy zadłużona osoba bardzo go potrzebuje?
Jak działają trudne kredyty?
Zwykły kredyt w banku osoba zadłużona może otrzymać tylko w szczególnych sytuacjach, po spełnieniu określonych warunków. Ci, którzy nie mają co liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, mogą skorzystać z innej oferty, jaką są trudne kredyty dla zadłużonych. To szczególny rodzaj pożyczki – wymagania są tutaj bardzo niskie i praktycznie każdy, kto zechce taki kredyt zaciągnąć, uzyska go bez większych przeszkód.
Podstawowym warunkiem otrzymanie trudnego kredytu jest ukończenie 18 lat i posiadanie polskiego obywatelstwa. Sektor pozabankowy nie kieruje się przy udzielaniu pożyczek rankingiem BIK, dlatego trudne kredyty dla zadłużonych są dostępne mimo złej historii kredytowej, a nawet w przypadku zajęcia komorniczego. Wysokość pensji jest brana pod uwagę, niemniej są i takie placówki, które udzielą pożyczki osobom będącym aktualnie bez zatrudnienia.
Ile można pożyczyć w ten sposób?
Trudne kredyty dla zadłużonych mogą być udzielane na stosunkowo niewielkie kwoty, jak i na sumy sięgające nawet 200 czy 300 tysięcy złotych. Oczywiście przy wyższych sumach trudny kredyt będzie się wiązał z wyższym oprocentowaniem i dodatkowym zabezpieczeniem, ale dla wielu osób to wciąż opcja lepsza niż brak jakiegokolwiek finansowego wsparcia.
Korzystając z trudnego kredytu można wyjść z bardzo poważnych długów i uniknąć komornika, ale choć taka forma pożyczki jest łatwiejsza do osiągnięcia, warto być ostrożnym przy zaciąganiu nowego zobowiązania – jeśli jest duży problem ze spłatą bieżących rat, dołożenie kolejnej może tylko chwilowo rozwiązać problem, po czym dług znowu wzrośnie i stanie się niemożliwy do terminowego spłacenia.
Jak wygląda zaciąganie trudnego kredytu?
Trudne kredyty dla zadłużonych są dostępne zazwyczaj online. Klient wypełnia wniosek i podaje dane z dowodu tożsamości, te są weryfikowane, i jeśli wszystko się zgadza, pożyczona kwota jest przelewana na podany we wniosku numer konta bankowego. Cały proces może trwać zaledwie kilkanaście minut. Firma pożyczkowa może jeszcze zażądać dodatkowo zaświadczenia od pracodawcy albo oświadczenia o dochodach, a gdy pieniądze są na spłatę wcześniejszych zobowiązań, może być jeszcze konieczne przesłanie kopii umowy kredytowej. Zabezpieczeniem jest zwykle zastaw na rzeczach ruchomych.