Meblowanie pokoju przedszkolaka – wyzwanie, czy przyjemność?

Pierwsze dni w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. To właśnie oni martwią się o to, czy pociecha szybko się przyzwyczai, znajdzie przyjaciół lub czy sobie poradzi. Warto więc pomyśleć o tym, jak pomóc przedszkolakowi przygotować się na nowe przygody, zabawy i obowiązki. Przede wszystkim można pomyśleć o nowym umeblowaniu pokoju, tak aby dziecko poczuło, że jakiś okres minął i trzeba rozpocząć nowy, być może jeszcze lepszy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli do pokoju przedszkolaka?

Meble do pokoju dziecka, to zawsze dylemat, przed którym stają rodzice. Biurko, łóżko, czy krzesło, które chcą umieścić w pomieszczeniu, nie zawsze pokrywają się z wyobrażeniem dziecka, o jego wymarzonym królestwie. Choć czasami można iść z pociechą na małe kompromisy, to nie zawsze trzeba zgadzać się na pomysły dziecka. Meble w pomieszczeniu powinny być przede wszystkim funkcjonalne, estetyczne i wytrzymałe. Jednak co jeszcze jest istotne podczas urządzania pokoju przedszkolaka?

Metraż

To pierwszy i najważniejszy element, który trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru mebli. Dziecko potrzebuje przestrzeni oraz miejsca do nauki i zabawy. Dlatego czasami lepiej kupić mniejszy mebel bądź w ogóle zrezygnować z zakupu. Warto przeanalizować to, co jest niezbędne oraz to bez czego można się obejść.

Koszty

Przedszkolak nie będzie użytkował mebli przez wiele lat, ponieważ cały czas rośnie, zmienia mu się gust lub zainteresowania. Trzeba więc mieć na uwadze, że za kilka lat znów będzie trzeba wymienić większość umeblowania. W takim wypadku lepiej wybrać tańsze meble, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć, chociażby na wyprawkę do przedszkola.

Komfort dziecka

To także bardzo istotny aspekt. Młody uczeń powinien dobrze czuć się w swoim pokoju, chętnie w nim przebywać i z radością zapraszać kolegów. Dobrze jest więc dodać kilka akcentów związanych z jego zainteresowaniami.

Jakie meble do pokoju dziecka wybrać?

Jeśli powyższe rady pogłębiły wątpliwości rodziców, to nie ma czym się martwić. Przynajmniej widać, że z rozwagą podchodzą do wyboru mebli i nie zadowalają się pierwszym napotkanym łóżkiem, czy biurkiem. Na tej stronie znajdziesz wartą polecenia propozycję mebli dla dzieci. Poniżej natomiast można znaleźć ciekawe pomysły na to, jakie meble wybrać.

Łóżko

Sen dla dziecka jest bardzo ważny, ponieważ kiedy śpi, to nie tylko odpoczywa, ale także rośnie. Tak więc łóżko powinno być przede wszystkim wygodne. Miękki materac i poduszki to absolutne minimum. Ciekawym wariantem jest łóżko z antresolą. Przedszkolak ma nie tylko miejsce do spania, ale również do zabawy. Ponadto, które dziecko nie chce co wieczór wspinać się po drabince?
Łóżko z antresolą doskonale sprawdzi się także w niewielkich pomieszczeniach.

Biurko

To podstawa do nauki. Dlatego należy wybrać takie, które będzie funkcjonalne, ale też na tyle interesujące, że dziecko będzie chciało spędzać przy nim czas.
Dobrze, aby zawierało szuflady bądź szafkę, tak by przedszkolak podczas pracy miał dostęp do książek, zeszytów i innych niezbędnych przyborów. Lepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której dziecko musi przerywać wykonywane zadanie, tylko dlatego, że potrzebuje dodatkowego ołówka lub kredki.

Szafa na ubrania

Ten mebel zazwyczaj wzbudza najmniejsze zainteresowanie dziecko, bo w wieku przedszkolnym ubieranie to zło. Także tutaj całkowicie mogą wykazać się rodzice. Szafa na ubrania powinna być jedna, tak by można było wszystko, szybko znaleźć. Dobrą opcją jest dwu lub trzydrzwiowa, w której są zarówno półki, jak i miejsce na wieszaki.

Regały i półki

W pokoju dziecka musi znaleźć się także miejsce na jego rzeczy osobiste. Jeśli w pomieszczeniu jest sporo miejsca, to warto zakupić regał, na którym będą mogły stać zabawki, pluszowe misie, czy książeczki.
Jednak jeżeli metraż jest niewielki, to można zawiesić na ścianie ozdobne półki, na których wspomniane przedmioty również będą się dobrze prezentowały.

Dodatki

Maluchy bardzo często chcą mieć elementy bajkowe w swoich pokojach. W związku z tym, że ciągle zmienia im się gust, to lepiej unikać kupna choćby łóżka w kształcie samochodu. W zamian za to można dobrać odpowiednie dodatki, które będą znacznie tańsze, ale związane z ulubioną kreskówką. Może być to obrazek, pościel, podkładka na biurko lub zasłonki. Na rynku aktualnie jest spory wybór takich produktów, więc jest w czym wybierać.

Warto zaznaczyć, że dla dziecka odpowiednie umeblowanie pokoju jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie w nim będzie:

  • Poznawał pierwsze tajniki edukacji.
  • Spędzał czas z nowo pozyskanymi znajomymi.
  • Przeżywał swoje pierwsze rozterki i troski.
  • Mógł pobyć przez chwilę w samotności.