Joga dla początkujących – od czego zacząć?

Joga wydaje się być dla wielu osób idealną formą aktywności fizycznej. Dodatkowe zalety – obejmujące możliwość uspokojenia swoich myśli – sprawiają, że niemalże każda osoba przynajmniej raz w życiu decyduje się na udział w zajęciach jogi. Od czego zacząć, aby nie zrazić się do tej formy ćwiczeń?

Tajniki jogi – podstawy, które warto poznać

Ogromna liczba darmowych poradników internetowych sprawia, że uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach przestaje być konieczne (można też wybrać wersję zorganizowaną, ale online). Joga dla początkujących nie jest bowiem trudna, jednak należy w odpowiedni sposób zadbać o prewencję urazów. Aktywność ta opiera się bowiem na intensywnym rozciąganiu, co w połączeniu z brakiem doświadczenia może prowadzić do pojawiania się mikrouszkodzeń w obrębie tkanki mięśniowej. Z tego powodu konieczne będzie wykorzystanie w treningu tych asan, które dla osoby rozpoczynającej przygodę z jogą będą „w zasięgu możliwości”. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy rodzaj treningu fizycznego powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką. Dotyczy to również jogi, która tylko pozornie nie wiąże się z niebezpieczeństwem urazu. Rozciąganie łydek, mięśni kulszowo-goleniowych, a także grzbietu to standardowy zestaw, na który należy poświęcić przynajmniej kilka minut przed sesją. Ten rodzaj aktywności nie musi być bowiem wykonywany pod okiem doświadczonego instruktora lub instruktorki, ponieważ w Internecie zamieszczonych jest mnóstwo poradników, które przybliżają aspekt tego, jak powinna wyglądać joga dla początkujących. YouTube nie jest jednak najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy, dlatego część autorów pomija kwestię rozgrzewki – warto o niej pamiętać, ponieważ nawet krótkie przygotowanie mięśni do wysiłku może okazać się na wagę złota.

Joga – asany dla początkujących

Przejście przez etap subtelnej rozgrzewki oznacza jedno – sesję jogi można uważać za rozpoczętą. Asany, czyli pozycje przyjmowane podczas jej trwania, charakteryzują się różnym poziomem zaawansowania, złożoności (i czasem trwania). Należy zatem rozpocząć od tych, które będą odpowiednie dla nowicjuszy. Tadasana i savasana mogą początkowo nie wydawać się formą aktywności fizycznej, jednak stanowią znakomite przygotowanie do innych pozycji. Nazywane są pozycjami „góry” oraz „trupa” i opierają się na przyjęciu – odpowiednio stojącej oraz leżącej postawy ciała. W przypadku tych asan kluczową rolę odgrywa oddech – bardzo istotny element jogi jako takiej – i autokorekcja. Odpowiednie ściągnięcie łopatek do tyłu oraz rozluźnienie mięśni szyi umożliwia przejęcie kontroli nad torem oddechowym. W późniejszym etapie można przejść do bardziej zaawansowanych pozycji, do których zalicza się asany adho mukha oraz ustrasana. Pierwsza z wymienionych znana jest również pod nazwą „pies z głową w dół”, natomiast druga to pozycja „wielbłąda”. Warto jednak pamiętać o tym, że ruch rozciągnięcia powinien być wykonywany do momentu pojawiania się uczucia bólu. Przekraczanie tej granicy nie przyspieszy tempa osiągania kolejnych pozycji, natomiast niesie ze sobą ryzyko przykrych kontuzji, które mogą wykluczyć z sesji jogi na wiele tygodni.

Joga dla początkujących – zdrowy kręgosłup czy placebo?

Kontrowersyjną kwestią jest sam wpływ jogi na ciało człowieka. Wiele osób decyduje się na uczestnictwo w sesjach ze względów zdrowotnych, na przykład z powodu przewlekłego bólu kręgosłupa. Joga – podobnie jak każda inna aktywność fizyczna – prowadzi do obniżenia patologicznych napięć i wzmocnienia osłabionych struktur mięśniowych, jednak pozytywne skutki jej uprawiania będą widoczne jedynie w przypadku zachowania zdrowego rozsądku. Bardziej zaawansowane asany stanowią często przekroczenie fizjologicznych zakresów ruchów w stawach, dlatego wszelkiego rodzaju zakładanie nóg za głowę może być w początkowym etapie opłakane w skutkach. Joga dla początkujących powinna opierać się na utrzymywaniu uczucia delikatnego rozciągania, któremu towarzyszyć będzie wykorzystanie odpowiedniego wzorca oddechowego. Z tego powodu poradniki internetowe mogą stanowić podstawowe źródło informacji o jodze, jednak osoby bardziej zaangażowane w jej uprawianie powinny  skonsultować się z instruktorem. Celem takiego działania jest bowiem uniknięcie przykrych konsekwencji błędów popełnianych (i powtarzanych) podczas sesji, a tym samym ochrona przed niechcianymi kontuzjami.