Gdzie na wakacje w tym roku? Polskie góry czekają!

Gdzie na wakacje pojechać w tym roku? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy. Niestety odpowiedź na nie, w obliczu światowej pandemii, nie jest łatwa. Rodzime kierunki wydają się o niebo pewniejsze niż te zagraniczne. Nawet jeśli przywykliśmy do spędzania urlopu w egzotycznych krajach, pamiętajmy, że Polska także ma wiele do zaoferowania. Od gór, przez Mazury, aż po samo Morze Bałtyckie. Nasz kraj od wielu już lat jest atrakcyjnym miejscem wypadowym dla przyjezdnych z zagranicy. Dlaczego nie wziąć więc z nich przykładu i nie zostać turystą we własnym kraju? Oto najlepsze miejsca na spontaniczne wyjazdy w polskie góry.

Gdzie na wakacje: Polskie góry – od Bieszczadów po Góry Sowie

Polskie góry to dla wielu turystów przede wszystkim Tatry i sławetne Zakopane. Krupówki, Gubałówka, wyprawa na Giewont lub leniwy spacer Doliną Chochołowską. Niekwestionowana stolica polskich gór. Tak zimą, jak i latem. A może w tym roku spróbować czegoś zupełnie innego? Zatopić się w ciszy, spokoju i pięknie przyrody? Jak to mówią – rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady? Albo Pieniny lub Góry Sowie? Górskich pasm w Polsce nie brakuje. Są wysokie i są te nieco niższe. Wszędzie tam znajdą coś dla siebie miłośnicy wędrówek po malowniczych szlakach i wśród zapierającej dech w piersiach przyrody.

Góry Sowie – Tam, gdzie na wakacje jadą miłośnicy historii

Mówi się, że to najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce. Należące do Sudetów Góry Sowie to bowiem miejsce pełne zagadkowych tuneli, starych fortów, sztolni i legend owianych niejedną tajemnicą. Rozciągają się jedynie na 26 kilometrów. Nie znaczy to, że nie są pełne atrakcji. Mnóstwo ścieżek pieszo-rowerowych przyciąga co roku tych turystów, którzy cenią spokój i piękno niepowtarzalnej przyrody. Tylko tutaj można spotkać przodków owiec domowych, czyli dzikie muflony. Co warto zwiedzić w Górach Sowich?

  1. Wielka Sowa. Mierzący 1015 m n.p.m. najwyższy szczyt Gór Sowich. Na nim znajduje się ponad stuletnia, betonowa wieża widokowa. Z niej podziwiać można całą panoramę Sudetów i wyruszyć w dalszą trasę, tym razem na Małą Sowę (972 m n.p.m.).
  2. Twierdza Srebrna Góra – kompleks fortów i bastionów zbudowanych XVIII wieku. To podobno największa tego typu górska twierdza na terenie całej Europy. W czasach, gdy była użytkowana, była ona obiektem całkowicie samowystarczalnym. Zwiedzać ją można wraz z przewodnikiem, który pokaże między innymi ogromne magazyny, strzelnicę i prochownię, dawny szpital i więzienne pomieszczenia.
  3. Tajemniczy projekt „Riese”. Nigdy niedoprowadzony do końca projekt nazistowskich Niemiec i podobno jedna z największych inwestycji III Rzeszy. Dzisiaj to system korytarzy i sal, które wiją się pod ziemią i stanowią zagadkę nawet dla historyków. W czasach, gdy Adolf Hitler planował w tamtych rejonach budowę swojej kwatery, prawdopodobnie służyć miały jako tajne laboratoria lub zbrojownie. Dzisiaj to wręcz podziemne miasto.

Bieszczady dla ceniących spokój i ciszę

Z roku na rok turystów w Bieszczadach ciągle przybywa. Na szczęście dla wielbicieli spokoju nadal nie jest w nich tak tłoczno, jak w Tatrach. To rejon dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku codziennego życia, nabrać dystansu i naładować baterie w otoczeniu niezwykłej przyrody. To ciągle miejsce, którego nie dotknęły procesy urbanizacji zachodzące w innych rejonach naszego kraju. Niespotykana gdzie indziej w Polsce flora i bogata fauna przyciągają coraz to nowszych wielbicieli górskich wędrówek i czystego, wolnego od miejskich zanieczyszczeń powietrza. To wspaniałe miejsce na wakacyjny wypad z rodziną, dziećmi lub z przyjaciółmi. Choć i typowi samotnicy poczują się tam jak przysłowiowa ryba w wodzie. Czego nie można przegapić w Bieszczadach?

  1. Tarnica. Najwyższy szczyt tego pasma górskiego po polskiej stronie. Najwyższy nie znaczy jednak, że niemożliwy do osiągnięcia. Bieszczady to niskie góry, a Tarnica wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. Z jej szczytu podziwiać można przepiękną panoramę całej bieszczadzkiej okolicy.
  2. Bieszczadzka Kolejka Leśna. Najwyżej położona wąskotorowa linia kolejowa w naszym kraju. Powstała w XIX wieku. Początkowo służyła do przewozu drewna, z czasem stała się wielką atrakcją turystyczną rejonu. Dzisiaj przejazd koleją ucieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci.
  3. Wodospad Szepit. Największy wodospad polskich Bieszczadów. Dojście do niego jest proste i z łatwością dostaną się tam rodziny z dziećmi. Ta ośmiometrowa kaskada zachwyca wszystkich turystów.

Pieniny – tak blisko do Tatr, a jednak tak daleko

Jedynie 30 km od Nowego Targu rozciąga się w Karpatach Pieniński Pas Skałkowy. Dobrze zorganizowana infrastruktura i baza turystyczna zachęcają do odwiedzin tego urokliwego miejsca. Znajdą tam coś dla siebie miłośnicy adrenaliny i spływów kajakowych, a także zwolennicy spokojnych spacerów po malowniczych okolicach oraz ci, których interesują zabytki. Poza zamkami w Niedzicy i w Czorsztynie oraz szczytem Trzy Korony warto pamiętać też o następujących atrakcjach:

  1. Sokolica. Prawdopodobnie najpiękniejszy szczyt Pienin. Niektórzy mówią, że nawet całej Polski. Wznosi się na wysokość 747 m n.p.m. i można z niej podziwiać kręty przełom Dunajca, po którym od wielu lat odbywają się malownicze spływy na flisackich tratwach. To tutaj też rośnie najpiękniejsza sosna w kraju. Ma z całą pewnością ponad 500 lat i jest niewątpliwie symbolem całej okolicy.
  2. Szczawnica. Popularny kurort i uzdrowisko. Niespotykana architektura, przypominająca nieco alpejskie kurorty, zdrowe powietrze i pijalnia wód mineralnych to atuty, które przyciągają do Szczawnicy wielu turystów.
  3. Wąwóz Homole. Obowiązkowy punkt wypadowy dla tych, którzy odwiedzają Pieniny. Wysokie, strome skały z okresu jury i kredy otaczają tu wartko płynący pośrodku potok Kamionka. To świetne miejsce na spacer dla całej rodziny.

Polskie góry to niezliczona ilość pięknych miejsc, gdzie na wakacje można jechać niemal z dnia na dzień. Nie zapominajmy o nich w sezonie wakacyjno-urlopowym. Wiele górskich miejscowości czeka na odwiedzających przez cały rok.