Z jakich ubezpieczeń samochodowych możemy korzystać w Polsce?

Krajowy rynek ubezpieczeniowy dynamicznie rośnie z roku na rok. Szczególnie zauważalne jest to na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, które kupowane są przez każdego kierowcę, jednak nie w identycznym zakresie. Ubezpieczeń pojazdów jest wiele rodzajów i każde z nich zabezpiecza nas przed innymi zdarzeniami na drodze. Przyjrzyjmy się więc, z jakich ubezpieczeń samochodowych możemy korzystać w Polsce oraz jakie koszty związane są z wyborem poszczególnych z nich.

Ubezpieczenie OC
Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem w naszym kraju dla posiadaczy samochodów jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jego zadaniem jest ochrona każdego, kto może zostać poszkodowany przez nasze auto. Jeśli więc spowodujemy kolizję w której uszkodzimy inny pojazd, to z naszej polisy OC zostanie ta szkoda naprawiona. Jeśli dojdzie do wypadku w którym ucierpią osoby, to ubezpieczyciel wypłaci im renty i odszkodowania, jeśli będzie to konieczne. Koszt ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu uzależniony jest od bardzo wielu czynników związanych zarówno z autem jak i jego posiadaczem. Wynosi zazwyczaj kilkaset złotych, jednak dla niektórych modeli aut czy dla kierowców z bogatą szkodową historią koszt zawarcia umowy ubezpieczeniowej może być wielokrotnie wyższy.

Ubezpieczenie AC
Oprócz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu, warto posiadać również AC. Jego zakres ustalany jest zawsze indywidualnie pomiędzy osobą ubezpieczającą, a agentem ubezpieczeniowym. Może obejmować na przykład kradzież pojazdu, naprawę na częściach zamiennych lub naprawę na częściach markowych. Ubezpieczenie to obejmuje naprawę naszego auta wtedy, gdy to my jesteśmy sprawcą kolizji drogowej. Zabezpiecza nas to więc przed koniecznością samodzielnego ponoszenia nawet wielotysięcznych kosztów naprawy auta. Koszt tego ubezpieczenia bardzo się różni w zależności od wybranego wariantu: https://pamietnikwindykatora.pl/czym-kierowac-sie-wybierajac-ubezpieczenie-ac-samochodu/, historii ubezpieczeniowej oraz przede wszystkim wieku i modelu pojazdu. Może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku w przypadku najbardziej rozbudowanych pakietów ubezpieczeniowych i przy luksusowych autach.

Ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wykupywane jest zazwyczaj razem z polisą OC. W jego zakresie znajduje się każdy pasażer ubezpieczonego pojazdu (oczywiście kierowca też) od momentu rozpoczęcia podróży do jej zakończenia. Co ważne, jako podróż rozumiane są również krótkie przerwy w poruszaniu się auta. Jeśli więc dojdzie do wypadku w którym ranni zostaną pasażerowie ubezpieczonego auta, to zadaniem ubezpieczyciela będzie naprawienie tych szkód poprzez wypłatę odpowiedniego odszkodowania. Koszty ubezpieczenia NNW są minimalne, najczęściej wynoszą kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Ubezpieczenie szyb
Szyby samochodowe są elementem który może stosunkowo często ulegać uszkodzeniu. Zarówno jeśli nasze auto padnie ofiarą włamywacza, jak też w przypadku uszkodzenia (najczęściej przedniej) szyby podczas jazdy. Koszt zamontowania nowej szyby może wynosić od kilkuset złotych wzwyż, w zależności od tego która z szyb został uszkodzona i jak bardzo naprawa auta będzie kosztowna. Z tego też powodu idealnym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie szyb. Koszt takiej polisy to zazwyczaj około stu złotych lub więcej, w zależności od wybranej przez nas oferty ubezpieczeniowej. Dzięki temu będziemy mieć jednak pewność, że wymiana przebiegnie szybko, bezproblemowo, a my nie poniesiemy jakichkolwiek kosztów.

Ubezpieczenie opon
Ostatnio mocno zyskuje na popularności również ubezpieczenie opon. Związane jest ono z chęcią zabezpieczenia się części Polaków na wypadek uszkodzenia ogumienia podczas podróży polskimi drogami. Niestety wiele z nich pełnych jest dziur, a uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi wcale nie jest łatwe. Z tego też powodu ubezpieczenie opon daje możliwość szybkiego naprawienia powstałych uszkodzeń bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. Koszt ubezpieczenia opon to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Assistance
Podczas podróży zdarzają się sytuacje, w których zabraknie nam paliwa, uszkodzimy oponę lub też auto ulegnie awarii. Wtedy najlepszym pomocnikiem kierowcy jest polisa ubezpieczenia Assistance. Dostępna jest ona w wielu wariantach – począwszy od jedynie możliwości zamówienia lawety za którą zapłacimy samodzielnie, aż po całkowitą obsługę nie tylko uszkodzonego auta, ale również zapewnienie nam noclegu czy auta zastępczego jeśli zajdzie taka konieczność. Koszt Assistance jest bardzo mocno zróżnicowany w zależności od wybranej oferty ubezpieczeniowej i przede wszystkim zakresu. Może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku.

Zielona karta
Ubezpieczenie OC kupione w naszym kraju obowiązuje nie tylko na terenie całej Unii Europejskiej, ale również na terenie niektórych innych państw. Jednak istnieje grupa krajów, które wymagają specjalnego ubezpieczenia, tak zwanej zielonej karty. Zazwyczaj takie ubezpieczenie możemy dostać bez problemu w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy zawartą umowę OC pojazdu. Koszt zielonej karty wynosi wtedy od kilku do kilkudziesięciu złotych, jednak powinniśmy dokonać zakupu już w momencie podpisywania umowy polisy odpowiedzialności cywilnej. W przeciwnym wypadku koszt ten może być o wiele większy. Zielona karta może być również wykupiona jako osobne ubezpieczenie, często jest ona w takich wypadkach jednak zdecydowanie droższa niż przy zakupie wraz z ubezpieczeniem OC.