Chiński kalendarz płci – jak zaplanować płeć dziecka i czy to się sprawdza?

Podczas planowania ciąży, wiele rodziców skrycie marzy o konkretnej płci dziecka. Szczególnie, jeżeli na świecie jest już potomstwo, a rodzicom zależy na posiadaniu zarówno chłopca, jak i dziewczynki. Powszechnie wiadomo, że na płeć nie ma się jednak wpływu. Istnieje jednak grupa osób, które do zaplanowania płci decydują się na chiński kalendarz planowania płci. Czy to rozwiązanie działa? Jak odczytywać chiński kalendarz płci?

Chiński kalendarz płci 2023 – czym jest?

Chiński kalendarz płci wskazuje, które miesiące dają największe szanse na poczęcie chłopca, a jakie na poczęcie dziewczynki, w zależności od wieku matki. Pierwsza publikacja tego kalendarza odbyła się w tajwańskiej gazecie w 1972 rok. Obecnie oryginał podziwiać można w Instytucie Nauk w Pekinie. Pochodzenie chińskiego kalendarza płci jest trudne do ustalenia – w zależności od źródeł, powstał on od 200 do 700 lat wstecz. Oznacza  to, że jest to jeden z najstarszych sposobów na zaplanowanie płci dziecka, niezwykle popularny w Państwie Środka. W obecnych czasach korzystają jednak z niego także obywatele innych państw. Należy jednak pamiętać, żeby otrzymanych wskazówek nie traktować poważnie. Skuteczność chińskiego kalendarza płci dziecka porównać można do rzutu monetą – mamy równo 50% szans zarówno na urodzenie syna, jak i córki.

Jaka płeć dziecka według chińskiego kalendarza? Sposób odczytywania

Odczytywanie płci dziecka z chińskiego kalendarza jest stosunkowo łatwe i nie wymaga żadnej tajemnej wiedzy. Planowana płeć określana jest zgodnie z kalendarzem księżycowym, w którym każdy miesiąc ma 28 dni, a wynik opiera się na dwóch danych – miesiąca poczęcia oraz wieku matki (istotna jest dokładna data urodzenia). Płeć wylicza się na podstawie tabeli. W pionowej kolumnie, po lewej stronie, znaleźć można wiek matki, a w górnych wierszach miesiąc poczęcia. Wszystkie pola w chińskim kalendarzu płci dziecka są oznaczone odpowiednim kolorem – różowym w przypadku dziewczynki i niebieskim w przypadku chłopca. Odczytanie planowanej płci dziecka sprowadza się więc do odszukania odpowiedniego pola i sprawdzeniu jego koloru.

Kalendarz chiński a płeć dziecka – uwaga na pułapkę!

Chiński kalendarz płci oraz obliczane na jego podstawie daty opierają się na fazach księżyca. Zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym, miesiące trwają 29 lub 30 dni, a co jakiś czas dodaje się 13 miesiąc celem wyrównania. Oznacza to, że noworodek w dniu narodzin ma już rok, a kolejne lata doliczane są w dniu chińskiego Nowego Roku, który powiązany jest z cyklami księżyca. Oczywistym jest, że w powszechnie używanym kalendarzu gregoriańskim data ta jest co roku inna. Taka sytuacja skutkuje utrudnionym obliczaniem wieku matki według chińskiego kalendarza, ponieważ może być on zupełnie inny niż ten wskazywany przez metrykę. Osoby chcące skorzystać z chińskiego kalendarza płci powinny więc, zamiast klasycznej tabelki, korzystać z przeliczników dostępnych w Internecie, przekształcających wiek matki zgodnie z chińskimi zasadami.

Chiński kalendarz płci – czy się sprawdza?

Płeć dziecka jest określona już w momencie poczęcia, kiedy komórka jajowa łączy się z plemnikiem z określonym chromosomem, a kształtuje się ok. 9. tygodnia ciąży u chłopców i kilka do kilkunastu dni później u dziewczynek. Przed upływem tego czasu, obie płcie wyglądają niemal tak samo, więc wczesne rozpoznawanie płci, oferowane przez niektórych specjalistów, bardzo często wiąże się z pomyłką.

Podsumowując, nie istnieje jakikolwiek w 100% skuteczny sposób planowania płci dziecka. Nie jest ona bowiem zależna od miesiąca poczęcia. Nie pomoże w jej planowaniu chiński kalendarz płci, wiek matki czy ciążowe zachcianki. Dokładność chińskiego kalendarza płci określana jest więc na podstawie przypadku, nie biorąc w żaden sposób pod uwagę genetyki rodziców. Oczywiście kalendarz płci noworodka jest bardzo chętnie sprawdzany przez przyszłych rodziców – można dzięki niemu szacować, czy przyjmować zakłady wśród rodziny i znajomych, jaka będzie płeć dziecka. Z całą pewnością chiński kalendarz płci nie jest jednak żadnym wyznacznikiem.