Siłowniki pneumatyczne – zastosowanie na platformach wiertniczych

Zapotrzebowanie na ropę jest naprawdę duże. Jednak trzeba pamiętać, że efektywność pracy platform wiertniczych musi być naprawdę duża i nie można pozwolić sobie na żadne przestoje. Z tego też powodu trzeba szukać takich rozwiązań, które rzeczywiście na ową efektywność pracy wpłyną i tutaj zastosowanie mają siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

Siłowniki pneumatyczne – czym są?

Siłowniki pneumatyczne są niewątpliwie najważniejszym elementem całego układu pneumatycznego. Warto tutaj wiedzieć, że w znaczący sposób wpływają na efektywność pracy, bo przyspieszają ją, ale też zapewniają większe bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że wykorzystują sprężone powietrze, które przetwarzane jest na siłę. W ten sposób nie ma problemów z potencjalnym zanieczyszczeniem środowiska, nawet gdyby doszło do wycieku medium. Jednocześnie takie rozwiązanie przyspiesza pracę, co wynika z faktu, że może wytworzyć naprawdę dużą ilość siły. Warto zauważyć, że sprężone powietrze jest łatwo dostępne, co oczywiście stanowi kolejną zaletę. A to dlatego, że można korzystać z niego w każdych warunkach i to nawet w miejscach, gdzie ryzyko wybuchu jest potencjalnie wysokie, a więc na platformach wiertniczych. Nie trzeba więc obawiać się, że dojdzie do przestojów w pracy spowodowanych choćby brakiem energii elektrycznej.

Czas więc dowiedzieć się, jak działa siłownik pneumatyczny. Warto wiedzieć, że siłownik pneumatyczny ma naprawdę bardzo prostą zasadę działania. Jako część układu wykonawczego przetwarza całą energię sprężonego powietrza na siłę, zaś siła może wprowadzać w ruch maszyny. Siłownik pneumatyczny przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku zaś zamocowany jest tłok pneumatyczny, który w tym przypadku dzieli przestrzeń w środku cylindra na dwie części, a dokładnie komory. Do jednej z nich wpuszczane jest powietrze, czego następstwem jest przesunięcie tłoka. Na końcu dochodzi zaś do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. Wyróżniamy wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Różnią się one rozmiarami, zastosowaniem, sposobem mocowania. W niektórych modelach można zainstalować też dodatkowe akcesoria.

Warto wybrać najlepszy siłownik pneumatyczny – producent Pneumatig takie oferuje. Należy zwrócić uwagę na to, że producent siłowników pneumatycznych korzysta z komponentów, które wyprodukowane są na terenie Unii Europejskiej. Spełniają one najwyższe standardy jakościowe i ilościowe. Dzięki temu sprawdzą się nawet w naprawdę trudnych warunkach. Najbardziej popularny siłownik pneumatyczny producenta siłowników to model dwustronnego działania.

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje stosowane na platformach wiertniczych

Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. W przypadku platform wiertniczych często trzeba stosować zoptymalizowane urządzenia. I tutaj najlepiej sprawdzają się siłownik pneumatyczne dwustronnego działania, które wyposażone są w stalowe pokrywy oraz tuleje. Takie siłowniki sprawdzają się nawet tam, gdzie występuje duże zapylenie. Wykazują zdecydowanie większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto tutaj wiedzieć, że takie siłowniki cechuje naprawdę duża prędkość ruchu tłoczyska, co rzecz jasna przekłada się też na dużą energię kinetyczną. Można więc postawić na urządzenia z amortyzacją pneumatyczną, która jest regulowana zaworem dławiącym, a dzięki temu bardzo łatwo dopasować je do charakteru pracy.

Siłowniki ze stali nierdzewnej i kwasoodporne – co warto o nich wiedzieć?

Ciekawym przykładem siłownika pneumatycznego jest ten, który wykonany jest ze stali nierdzewnej, a do tego jest kwasoodporny. Tego typu modele naprawdę dobrze sprawdzają się w szczególnie ciężkich warunkach pracy, a dokładnie wszędzie tam, gdzie są narażone na kontakt z substancjami żrącymi, a także wodą morską, wodą słodką czy produktami spożywczymi. Stosuje się je w przemyśle spożywczym, chemicznym, ale też farmaceutycznym, a nawet w lotnictwie czy przemyśle zbrojeniowym. Obecnie trudno wyobrazić sobie brak siłowników pneumatycznych. Rzeczywiście przyspieszają one pracę, obniżają koszty, a przy tym zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni model, przy czym trzeba też zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienia. Powinny być one dobrane pod kątem warunków pracy, środowiska pracy, ale też samej branży. Np. w przemyśle spożywczym trzeba stosować siłowniki z uszczelnieniami posiadającymi certyfikację FDA. W przypadku środowiska pracy, gdzie występuje duże zapylenie warto stosować siłowniki z uszczelnieniem NBR i mocną wkładką metalową.