Prawidłowy rozwój niemowlęcia – wszystko o siadaniu

Moment, kiedy dziecko siada samodzielnie, jest jedną z najważniejszych chwil w pierwszym roku życia malucha. To ogromny krok w jego rozwoju, dlatego jest niezwykle wyczekiwany przez rodziców. Kiedy więc powinien nastąpić oraz co powinno być powodem do niepokoju? Sprawdź nasz poradnik.

Kiedy dziecko siada – optymalny czas

Rozwój dziecka, to nie konkurs talentów i najlepiej zaakceptować to jak najszybciej. Należy mieć na uwadze również, że takie sprawy jak dokładny wiek, kiedy dziecko siada jest sprawą mocno indywidualną. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie – oczywiście w pewnych określonych ramach – i jeśli robi to w górnej granicy normy, nie oznacza to wcale, że w przyszłości nie będzie prymusem. Zgodnie zaś z przyjętymi przez specjalistów zasadami, dziecko powinno zacząć samodzielnie siadać między 7 a 9 miesiącem życia. Mamy tu na myśli sytuację, kiedy maluch samodzielnie przyjmie pozycję siadu – siedzenie bez podparcia nie sprawi mu kłopotu już dużo wcześniej. Zanim to nastąpi, brzdąc powinien opanować inne umiejętności, a są to:

– podnoszenie główki w leżeniu na brzuchu

– przewracanie się na brzuch z leżenia na plecach

– unoszenie nóżek w górę w trakcie leżenia na plecach

– podpieranie się na wyprostowanych rękach podczas leżenia na brzuchu

– siedzenie bez podparcia (ok. 6 miesiąca życia).

Kiedy maluch będzie sobie z nimi radził bez problemu, z pewnością niebawem rozpocznie pierwsze próby samodzielnego siadania.

Co zrobić, kiedy dziecko siada za wcześnie?

Ważne jest nie tylko to, kiedy dziecko siada, ale przede wszystkim – w jaki sposób to robi. Sytuacja, kiedy dziecko siada za wcześnie, jest bowiem częsta w przypadku sadzania niemowlęcia na siłę (czego nigdy nie należy robić). Cztero- czy pięcio-miesięczny maluch, który siedzi z zaokrąglonymi plecami, po tym jak został podciągnięty za ręce, to widok, który nie powinien mieć miejsca. Takie sadzanie może przyczyniać się do późniejszych wad rozwojowych oraz nieprawidłowego kształtowania się całego układu ruchowego. Najlepiej więc cierpliwie poczekać aż dziecko będzie gotowe do spędzania czasu w nowej pozycji i przede wszystkim – powinien robić to samodzielnie. Co ciekawe, dziecko nigdy nie zaczyna siadać z pozycji leżenia na plecach, tę sztukę opanuje prawdopodobnie dopiero w okolicach 2 roku życia. Pierwsze próby wyglądają zaś zazwyczaj następująco:

  1. Podczas leżenia bokiem, podpierając się rękoma, przechodzi do siadu
  2. Przyjmuje pozycje na czworakach, po czym opada na pupę – tej pozycji uczy się najczęściej jako drugiej.

Nie należy również oczekiwać, że dziecko od razu będzie chętnie spędzało czas w nowej pozycji. Początkowo będzie się w niej utrzymywało zaledwie parę chwil, a dopiero po jakimś czasie odkryje związane z tym uroki, jak też jego mięśnie będą na tyle silne, żeby niemowlak poczuł się w siadzie swobodnie i komfortowo.

Ćwiczenia, które warto wykonywać z maluchem

Chcąc zachęcić dziecko do nauki siadania, warto stymulować jego rozwój mięśniowy. Jest to stosunkowo proste:, wystarczy tylko zaproponować mu kilka ćwiczeń. Przede wszystkim, już od urodzenia należy jak najczęściej kłaść dziecko na brzuszku oraz dbać o to, żeby spało na różnych bokach przez mniej więcej tyle samo czasu. Symetryczny rozwój kośćca i mięśni będzie niezwykle pomocny również w trakcie nauki raczkowania, a następnie chodzenia. Dobrze jest też podczas pozycji leżenia na brzuchu, kłaść zabawki nieco poza odległością na wyciągnięcie ręki – niemowlę zacznie odruchowo podciągać się, a następnie sięgać po nie przez pełzanie i raczkowanie, a także chętniej będzie przyjmowało pozycję siedzącą. Świetną zabawą jest także turlanie, które nie tylko sprawi maluchowi sporo frajdy, ale również zachęci do większej aktywności. Poza tym, można sadzać dziecko na kolanach, odchylając się do tyłu i opierając jego plecy o swój brzuch, a następnie podawać mu w rączki zabawki. To, czego natomiast nigdy nie należy robić, to wspomniane podciąganie za rączki oraz sadzanie na siłę. Co zrobić, jeśli dziecko mimo ukończonego 9 miesiąca życia nadal nie siada? Można wówczas udać się na konsultację do pediatry, który zbada czy wszystko jest w porządku.