Sport podczas miesiączki – czy można ćwiczyć w czasie okresu?

Na co dzień chodzisz na siłownię, bądź uprawiasz jakąkolwiek aktywność fizyczną? Nadchodzi miesiączka i co wtedy? Rezygnujesz z ćwiczeń czy się nie poddajesz i dalej uprawiasz swój ulubiony sport? No właśnie, jak jest z tą aktywnością fizyczną podczas okresu? Czy w ogóle można wtedy ćwiczyć?

Ćwiczenia podczas okresu – można czy nie można?

Spędzając wiele godzin w internecie możemy spotkać się z podzielonymi zdaniami na temat aktywności fizycznej w czasie okresu. Jedni powiedzą, że wtedy powinnyśmy leżeć w łóżku, pod cieplutkim kocem z czekoladą w ręku, a inni, że miesiączka to tylko wymówka od tego, aby zrobić sobie wolne od ćwiczeń. Jak jest naprawdę?

Należy wsłuchać się we własny organizm. Jeżeli czujemy się ogólnie dobrze, nie ma obfitego krwawienia ani silnych dolegliwości bólowych, to nic nie stoi na przeszkodzie! Bez obaw można jeździć na rowerze, chodzić na siłownię czy uprawiać ulubiony sport. Oczywiście w razie potrzeby, można lekko zmodyfikować plan treningowy.

Ćwiczenia podczas okresu – zalecane i niewskazane

Skoro już wiemy, że podczas miesiączki aktywność fizyczna nie musi być pomijana, to warto wymienić, które z ćwiczeń są najlepsze na rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu:

  • pilates,
  • joga,
  • jazda na rowerze,
  • delikatny jogging,
  • spacery i marsze,
  • stretching,
  • ćwiczenia na piłce gimnastycznej,
  • lekka gimnastyka.

Podczas miesiączki dobrym pomysłem jest zastąpienie treningu mięśni brzucha ćwiczeniami, które go rozluźniają. To samo dotyczy się ostrych, wysiłkowych treningów – zastąp go czymś łagodniejszym. Oczywiście, jeśli intensywna aktywność fizyczna podczas menstruacji nie stanowi problemu, to nie trzeba z niej rezygnować. Musisz słuchać swojego ciała i dobrać odpowiedni plan.

Jakie środki higieniczna są najlepsze do stosowania w czasie aktywności fizycznej podczas okresu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie i tego, z czym się czujesz bardziej komfortowo. Jeżeli w czasie okresu używasz tamponów i jest Ci z nimi wygodnie, to nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś nie stosowała ich podczas ćwiczeń. To samo tyczy się podpasek czy kubeczków menstruacyjnych. A co jeśli podczas uprawiania sportu w czasie okresu czujesz się niekomfortowo i jest Ci niewygodnie? Może czas spróbować czegoś nowego?

Firma WIMIN posiada w swojej ofercie majtki menstruacyjne. Co to takiego? To majtki stworzone dla kobiet, które chcą poczuć się komfortowo i wygodnie podczas miesiączki. Zapewnią Ci one pełną ochronę – nie będziesz musiała się martwić tym, czy przemokniesz w czasie wykonywania ćwiczeń. Majtki są cieńsze niż podpaska, a chłoną tyle, co cztery tampony! Co więcej – są one wielorazowe! Wystarczy je uprać.

WIMIN jest firmą od kobiet dla kobiet – biorą one pod uwagę nasze potrzeby i dostosowywują do nich swoje produkty. Tak jest właśnie w przypadku ich nowych majtek menstruacyjnych protect. To najnowszy model, który zapewni Ci całkowitą ochroną przy każdym ruchu czy pozycji. Wejdź na ich stronę internetową i dowiedz się więcej!