Kalendarz adwentowy to tradycja, która pochodzi z Niemiec i jest coraz bardziej popularna w Polsce. Polega na tym, że przez 24 dni przed Bożym Narodzeniem, dziecko otrzymuje codziennie małą niespodziankę lub zadanie. Kalendarz adwentowy ma na celu umilić oczekiwanie na święta i wprowadzić w świąteczny nastrój. Kalendarz adwentowy dla dziecka może być także okazją do spędzania wspólnego czasu z rodziną, rozwijania kreatywności i uczenia się nowych rzeczy.
W sklepach można znaleźć wiele gotowych kalendarzy adwentowych, które zawierają np. czekoladki, zabawki, kosmetyki czy naklejki. Jednak takie kalendarze są często drogie, mało oryginalne i nie zawsze dopasowane do zainteresowań dziecka. Dlatego warto zrobić kalendarz adwentowy samemu, korzystając z własnej inwencji i dostępnych materiałów. W ten sposób można stworzyć kalendarz adwentowy dla dziecka, który będzie nie tylko tańszy, ale także bardziej osobisty, kreatywny i edukacyjny.
W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów i porad, jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka i nie wydać majątku. Pokażemy, jakie rodzaje kalendarzy adwentowych można wybrać, jakie niespodzianki i zadania przygotować, jak wykorzystać materiały z recyklingu i jak ozdobić kalendarz adwentowy. Zapraszamy do lektury!
Rodzaje kalendarzy adwentowych
Kalendarz adwentowy dla dziecka może mieć różne formy i zawartość. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć i jakie mamy możliwości, możemy wybrać jeden z następujących rodzajów kalendarzy adwentowych:
Kalendarz adwentowy z niespodziankami
Kalendarz adwentowy z niespodziankami to najbardziej klasyczna i popularna wersja. Polega na tym, że każdego dnia dziecko otrzymuje mały prezent, który może być związany z Bożym Narodzeniem lub z jego zainteresowaniami. Kalendarz adwentowy z niespodziankami sprawia dziecku dużo radości i zaciekawienia, ale wymaga także większego nakładu finansowego i czasowego.
Jakie niespodzianki wybrać dla dziecka?
Niespodzianki, które umieszczamy w kalendarzu adwentowym, powinny być przede wszystkim dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka. Nie muszą być drogie ani duże, ważne, żeby były ciekawe i różnorodne. Oto kilka przykładów niespodzianek, które możemy wybrać dla dziecka:
- Czekoladki, cukierki, ciasteczka, lizaki, żelki, orzechy, suszone owoce, herbata, kakao, przyprawy, miód, dżem, itp.
- Zabawki, np. figurki, samochodziki, lalki, klocki, puzzle, gry, maskotki, balony, naklejki, tatuaże, magnesy, itp.
- Kosmetyki, np. balsamy, kremy, mydła, szampony, szczoteczki, pasty, lakiery, błyszczyki, opaski, gumki, spineczki, itp.
- Przybory szkolne, np. długopisy, ołówki, kredki, flamastry, zakreślacze, temperówki, gumki, nożyczki, kleje, zeszyty, notesy, naklejki, itp.
- Akcesoria, np. skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, biżuteria, breloczki, portfele, etui, zegarki, klucze, latarki, itp.
- Książki, np. bajki, opowiadania, komiksy, kolorowanki, quizy, zagadki, słowniki, atlasy, encyklopedie, itp.
- Płyty, np. z muzyką, bajkami, piosenkami, audiobookami, itp.
- Bilety, np. do kina, teatru, muzeum, zoo, parku rozrywki, basenu, lodowiska, itp.
Jak zapakować niespodzianki?
Niespodzianki, które umieszczamy w kalendarzu adwentowym, powinny być zapakowane w taki sposób, żeby nie było widać, co się w nich kryje. Możemy użyć do tego różnych materiałów, np.:
- Papierowe torebki, koperty, pudełka, rolki po papierze toaletowym, słoiki, puszki, itp.
- Papier pakowy, kolorowy, ozdobny, gazetowy, itp.
- Wstążki, sznurki, rafie, koronki, itp.
- Naklejki, etykiety, karteczki, itp.
Na każdym opakowaniu powinien być umieszczony numer dnia, w którym dziecko ma je otworzyć. Możemy też dodać jakąś podpowiedź, zagadkę lub życzenie. Opakowania powinny być ułożone w kształcie choinki, gwiazdy, serca, śnieżynki, itp. lub powieszone na sznurku, gałęzi, drabince, itp. Możemy też użyć gotowego kalendarza adwentowego z kieszonkami lub szufladkami i włożyć do nich niespodzianki.
Kalendarz adwentowy z zadaniami
Kalendarz adwentowy z zadaniami to alternatywa dla kalendarza adwentowego z niespodziankami. Polega na tym, że każdego dnia dziecko otrzymuje zadanie, które ma wykonać. Zadanie może być związane z Bożym Narodzeniem lub z jego zainteresowaniami. Kalendarz adwentowy z zadaniami jest tańszy, bardziej ekologiczny i edukacyjny niż kalendarz adwentowy z niespodziankami. Sprzyja też rozwojowi kreatywności, umiejętności i wiedzy dziecka.
Jakie zadania przygotować dla dziecka?
Zadania, które umieszczamy w kalendarzu adwentowym, powinny być przede wszystkim dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka. Nie muszą być trudne ani skomplikowane, ważne, żeby były ciekawe i różnorodne. Oto kilka przykładów zadań, które możemy wybrać dla dziecka:
- Zadania plastyczne, np. narysuj choinkę, udekoruj bombkę, zrób aniołka z papieru, zrób świąteczną kartkę, zrób ozdobę z masy solnej, itp.
- Zadania manualne, np. upiecz pierniczki, zrób domowy napój grzanego wina, zrób świeczkę z wosku, zrób łańcuch z papieru, zrób stroik z gałązek, itp.
- Zadania muzyczne, np. naucz się świątecznej piosenki, zagraj kolędę na instrumencie, zrób własny instrument z przedmiotów domowych, itp.
- Zadania językowe, np. naucz się życzyć świąt w innym języku, napisz list do św. Mikołaja, napisz opowiadanie o świę
Jak zaprezentować zadania?
Zadania, które umieszczamy w kalendarzu adwentowym, powinny być zaprezentowane w taki sposób, żeby były łatwo dostępne i widoczne dla dziecka. Możemy użyć do tego różnych materiałów, np.:
- Papierowe torebki, koperty, pudełka, rolki po papierze toaletowym, słoiki, puszki, itp.
- Papier pakowy, kolorowy, ozdobny, gazetowy, itp.
- Wstążki, sznurki, rafie, koronki, itp.
- Naklejki, etykiety, karteczki, itp.
Kalendarz adwentowy z recyklingu
Kalendarz adwentowy z recyklingu to wersja, która łączy w sobie zalety kalendarza adwentowego z niespodziankami i z zadaniami. Polega na tym, że każdego dnia dziecko otrzymuje materiał, z którego ma zrobić coś świątecznego. Kalendarz adwentowy z recyklingu jest najtańszy, najbardziej ekologiczny i kreatywny z wszystkich rodzajów kalendarzy adwentowych. Uczy dziecka szacunku do środowiska, wykorzystywania tego, co jest pod ręką i tworzenia własnych ozdób.
Jakie materiały wykorzystać do zrobienia kalendarza adwentowego?
Materiały, które umieszczamy w kalendarzu adwentowym, powinny być przede wszystkim takie, które mamy w domu lub możemy łatwo zdobyć. Nie muszą być nowe ani idealne, ważne, żeby były bezpieczne i nadawały się do przerobienia. Oto kilka przykładów materiałów, które możemy wybrać dla dziecka:
- Papier, np. gazety, czasopisma, ulotki, opakowania, kartki, itp.
- Plastik, np. butelki, nakrętki, kubki, talerze, słomki, itp.
- Metal, np. puszki, nakrętki, kapsle, klamry, spinacze, itp.
- Drewno, np. patyczki, szpilki, korki, zapałki, itp.
- Tkanina, np. stare ubrania, pościel, ręczniki, serwetki, itp.
- Wełna, np. włóczka, nitka, sznurek, itp.
- Przyroda, np. gałązki, liście, szyszki, orzechy, żołędzie, itp.
Jak ozdobić kalendarz adwentowy z recyklingu?
Kalendarz adwentowy z recyklingu można ozdobić w taki sposób, żeby podkreślić jego ekologiczny charakter i nadać mu świątecznego blasku. Możemy użyć do tego różnych materiałów, np.:
- Farby, np. akrylowe, plakatowe, wodne, itp.
- Kleje, np. wikol, brokatowy, uniwersalny, itp.
- Brokat, np. sypki, w tubce, w sprayu, itp.
- Cekiny, np. okrągłe, gwiazdkowe, serduszkowe, itp.
- Pióra, np. kolorowe, białe, czarne, itp.
- Wata, np. bawełniana, poliestrowa, itp.
- Bibuła, np. kolorowa, biała, srebrna, itp.
Na każdym materiale powinien być umieszczony numer dnia, w którym dziecko ma go użyć. Możemy też dodać jakąś podpowiedź, zagadkę lub życzenie. Materiały powinny być ułożone w kształcie choinki, gwiazdy, serca, śnieżynki, itp. lub powieszone na sznurku, gałęzi, drabince, itp. Możemy też użyć gotowego kalendarza adwentowego z kieszonkami lub szufladkami i włożyć do nich materiały.
Pomysły na kalendarz adwentowy dla dziecka
Kalendarz adwentowy dla dziecka można zrobić na wiele sposobów, wykorzystując różne materiały i pomysły. W tej części artykułu przedstawimy kilka propozycji, jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka, który będzie nie tylko ładny, ale także funkcjonalny i praktyczny. Oto nasze pomysły:
Kalendarz adwentowy z papierowych torebek
Kalendarz adwentowy z papierowych torebek to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na zrobienie kalendarza adwentowego dla dziecka. Wystarczy kupić lub zrobić papierowe torebki, wypełnić je niespodziankami lub zadaniami, ozdobić je i powiesić na sznurku. Torebki można ułożyć w dowolny kształt, np. choinkę, gwiazdę, serce, itp. lub po prostu w rzędzie. Torebki można też zapakować w papier ozdobny lub kolorowy i zawiązać wstążką. Na każdej torebce powinien być umieszczony numer dnia, w którym dziecko ma ją otworzyć. Możemy też dodać jakąś podpowiedź, zagadkę lub życzenie. Kalendarz adwentowy z papierowych torebek jest łatwy w wykonaniu i nie zajmuje dużo miejsca. Można go powiesić na ścianie, drzwiach, oknie, kominku, itp.
Kalendarz adwentowy z rolkami po papierze toaletowym
Kalendarz adwentowy z rolkami po papierze toaletowym to kolejny prosty i tani sposób na zrobienie kalendarza adwentowego dla dziecka. Wystarczy zebrać rolki po papierze toaletowym, wypełnić je niespodziankami lub zadaniami, zwinąć końce i ozdobić. Rolki można ułożyć w dowolny kształt, np. choinkę, gwiazdę, serce, itp. lub po prostu w rzędzie. Rolki można też zapakować w papier ozdobny lub kolorowy i zawiązać wstążką. Na każdej rolce powinien być umieszczony numer dnia, w którym dziecko ma ją otworzyć. Możemy też dodać jakąś podpowiedź, zagadkę lub życzenie. Kalendarz adwentowy z rolkami po papierze toaletowym jest ekologiczny i kreatywny. Można go postawić na półce, stole, komodzie, itp.
Kalendarz adwentowy ze słoikami
Kalendarz adwentowy ze słoikami to inny ciekawy i oryginalny sposób na zrobienie kalendarza adwentowego dla dziecka. Wystarczy zebrać słoiki o różnych rozmiarach, wypełnić je niespodziankami lub zadaniami, zakręcić i ozdobić. Słoiki można ułożyć w dowolny kształt, np. choinkę, gwiazdę, serce, itp. lub po prostu w rzędzie. Słoiki można też zapakować w papier ozdobny lub kolorowy i zawiązać wstążką. Na każdym słoiku powinien być umieszczony numer dnia, w którym dziecko ma go otworzyć. Możemy też dodać jakąś podpowiedź, zagadkę lub życzenie. Kalendarz adwentowy ze słoikami jest przejrzysty i efektowny. Można go postawić na półce, stole, komodzie, itp.
Kalendarz adwentowy z filcowymi skarpetkami
Kalendarz adwentowy z filcowymi skarpetkami to kolejny pomysł na zrobienie kalendarza adwentowego dla dziecka, który jest prosty i tani. Wystarczy kupić lub zrobić filcowe skarpetki, wypełnić je niespodziankami lub zadaniami, ozdobić je i powiesić na sznurku. Skarpetki można ułożyć w dowolny kształt, np. choinkę, gwiazdę, serce, itp. lub po prostu w rzędzie. Skarpetki można też zapakować w papier ozdobny lub kolorowy i zawiązać wstążką. Na każdej skarpetce powinien być umieszczony numer dnia, w którym dziecko ma ją otworzyć. Możemy też dodać jakąś podpowiedź, zagadkę lub życzenie. Kalendarz adwentowy z filcowymi skarpetkami jest miły w dotyku i kolorowy. Można go powiesić na ścianie, drzwiach, oknie, kominku, itp.
Kalendarz adwentowy z drewnianymi pudełkami
Kalendarz adwentowy z drewnianymi pudełkami to ostatni z naszych pomysłów na zrobienie kalendarza adwentowego dla dziecka, który jest elegancki i trwały. Wystarczy kupić lub zrobić drewniane pudełka, wypełnić je niespodziankami lub zadaniami, zamknąć i ozdobić. Pudełka można ułożyć w dowolny kształt, np. choinkę, gwiazdę, serce, itp. lub po prostu w rzędzie. Pudełka można też zapakować w papier ozdobny lub kolorowy i zawiązać wstążką. Na każdym pudełku powinien być umieszczony numer dnia, w którym dziecko ma je otworzyć. Możemy też dodać jakąś podpowiedź, zagadkę lub życzenie. Kalendarz adwentowy z drewnianymi pudełkami jest solidny i stylowy. Można go postawić na półce, stole, komodzie, itp.
Porady na kalendarz adwentowy dla dziecka
Kalendarz adwentowy dla dziecka to świetny sposób na umilenie oczekiwania na święta i wprowadzenie w świąteczny nastrój. Aby kalendarz adwentowy był jeszcze lepszy, warto pamiętać o kilku poradach, które podpowiadamy w tej części artykułu. Oto nasze porady:
Jak dopasować kalendarz adwentowy do wieku i zainteresowań dziecka?
Kalendarz adwentowy powinien być dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka, aby był dla niego atrakcyjny i odpowiedni. Aby to zrobić, warto znać preferencje i potrzeby dziecka, a także zwracać uwagę na jego reakcje i opinie. Oto kilka wskazówek, jak dopasować kalendarz adwentowy do wieku i zainteresowań dziecka:
- Dla małych dzieci, np. do 3 lat, kalendarz adwentowy powinien być prosty, kolorowy i bezpieczny. Niespodzianki i zadania powinny być łatwe, zabawne i edukacyjne. Możemy wybrać np. zabawki, słodycze, naklejki, kolorowanki, piosenki, itp.
- Dla starszych dzieci, np. od 4 do 6 lat, kalendarz adwentowy powinien być ciekawy, kreatywny i rozwijający. Niespodzianki i zadania powinny być różnorodne, angażujące i pouczające. Możemy wybrać np. książki, gry, kosmetyki, przybory szkolne, bilety, itp.
- Dla nastolatków, np. od 7 do 12 lat, kalendarz adwentowy powinien być dostosowany do ich zainteresowań i pasji. Możesz schowac w nim kosmetyki, gadżety naukowe ksiązki, kosmetyki, albo gry karciane.
Porady na kalendarz adwentowy dla dziecka
Kalendarz adwentowy dla dziecka to nie tylko prezent, ale także sposób na spędzenie wspólnego czasu, wprowadzenie w świąteczny nastrój i rozwijanie kreatywności. Aby kalendarz adwentowy był udany i cieszył dziecko przez cały grudzień, warto pamiętać o kilku poradach, które przedstawiamy poniżej:
Jak dopasować kalendarz adwentowy do wieku i zainteresowań dziecka?
Kalendarz adwentowy powinien być dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka, aby nie nudził się i nie frustrował. Nie ma sensu dawać dziecku niespodzianek lub zadań, które są za trudne, za łatwe, za dziecinne lub za dorosłe. Aby dobrze wybrać niespodzianki lub zadania, warto znać preferencje dziecka, np. co lubi, czym się bawi, czego się uczy, czego się boi, itp. Można też zapytać dziecko, co by chciało dostać lub zrobić, lub zrobić z nim listę życzeń. Nie trzeba jednak spełniać wszystkich oczekiwań dziecka, ważne, żeby zachować element niespodzianki i magii.
Jak zaangażować dziecko w tworzenie kalendarza adwentowego?
Kalendarz adwentowy można zrobić samemu, ale można też zaprosić dziecko do współpracy. W ten sposób dziecko będzie miało okazję wyrazić swoją kreatywność, nauczyć się czegoś nowego i poczuć dumę z własnego dzieła. Możemy poprosić dziecko, żeby pomogło nam w wyborze, pakowaniu lub ozdabianiu niespodzianek lub zadań, albo żeby zrobiło coś samodzielnie. Możemy też zrobić kalendarz adwentowy dla siebie nawzajem i wymieniać się niespodziankami lub zadaniami. Ważne, żeby nie narzucać dziecku swojego pomysłu, ale dać mu swobodę i szacunek.
Jak urozmaicić kalendarz adwentowy?
Kalendarz adwentowy nie musi być monotonny i powtarzalny. Możemy go urozmaicić, stosując różne sposoby na zrobienie, zapakowanie, prezentowanie i otwieranie niespodzianek lub zadań. Możemy też zmieniać rodzaje niespodzianek lub zadań, np. raz dawać coś materialnego, a raz coś niematerialnego, raz coś związanego z Bożym Narodzeniem, a raz z innym tematem, raz coś zabawnego, a raz coś poważnego, itp. Możemy też wprowadzić jakieś dodatkowe atrakcje, np. niespodzianki lub zadania specjalne, zadania wspólne, luba takie nawiązujące do tradycji lub kultury innych krajów, itp.
Jak zachować element niespodzianki i magii?
Kalendarz adwentowy powinien być dla dziecka źródłem radości i zaciekawienia, a nie rutyny i znudzenia. Dlatego warto zachować element niespodzianki i magii, który sprawi, że dziecko będzie z niecierpliwością oczekiwać każdego dnia i odkrywać, co się w nim kryje. Możemy to zrobić, stosując różne triki, np.:
- Nie pokazywać dziecku kalendarza adwentowego przed 1 grudnia, a ukryć go w tajnym miejscu.
- Nie mówić dziecku, co jest w niespodziankach lub zadaniach, a dawać mu tylko podpowiedzi, zagadki lub życzenia.
- Nie pozwalać dziecku otwierać niespodzianek lub zadań przed czasem, a ustalić z nim konkretną godzinę lub okazję.
- Nie odkrywać wszystkich niespodzianek lub zadań na raz, a robić to stopniowo i z rozmachem.
- Nie zapominać o niespodziankach lub zadaniach, a dbać o to, żeby były zawsze gotowe i na czas.
Życzymy Wam wesołych i kreatywnych świąt!