Wypożycz samochód dla Ciebie i Twojej rodziny

Samochód to bez wątpienia w dzisiejszych czasach swoisty wyznacznik luksusu i komfortu. Niemniej jednak oczywistym jest fakt, że taka przyjemność sporo kosztuje. Nie chodzi nawet o sam zakup samochodu, ale również o koszty jego eksploatacji. W momencie kiedy ceny benzyny szybują drastycznie w górę, a koszty przeglądów i serwisów aut zwalają z nóg, nie ma co się dziwić, że wiele osób decyduje się na bardziej ekologiczny środek transportu jakim jest chociażby rower. Jednak zdarzają się w życiu sytuacje, w których prędzej czy później taki samochód będzie nam naprawdę niezbędny. Wówczas ratunkiem może okazać się jego najem. Co wiec warto wiedzieć o wypożyczaniu samochodów i czy warto się na to zdecydować?

Najem pojazdów i jego największe zalety

Wypożyczanie samochodów to usługa, która w naszym kraju staje się coraz popularniejsza. Nie da się ukryć, że może to wynikać z faktu iż zaczęto dostrzegać ekonomiczność tego rozwiązania. Wynajem pojazdu będzie o wiele korzystniejszy dla naszego portfela niż jego zakup i z pewnością jest to kwestia bezdyskusyjna. Niemniej jednak nie można powiedzieć, że kierowcy nie poniosą żadnych kosztów. To do nich należy bowiem tankowanie, a także wykonywanie drobnych napraw, choć ta kwestia zależy już do umowy, jaka zostanie zawarta z wypożyczalnią. Co więcej kierowca w zależności od rodzaju wynajmu pojazdu musi dokonywać okresowych opłat na rzecz wypożyczalni. W dalszym ciągu jednak można powiedzieć, że będzie to o wiele korzystniejsze finansowo rozwiązanie, niż zakup nowego pojazdu, co związane jest z dość pokaźną, jednorazową inwestycją. W przypadku skorzystania z usługi najmu terminowego, kierowcy nie muszą również martwić się koniecznością wykupienia obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej, a także okresowymi przeglądami technicznymi. Biorąc pod uwagę fakt, że ubezpieczalnie od dłuższego czasu nie stosują żadnej taryfy ulgowej, również wypożyczenie samochodu staje się rozwiązaniem korzystniejszym.

Czy wynajem samochodu ma jakieś wady?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety i nie inaczej jest w przypadku wynajmu samochodu. Z pewnością wiele osób może zauważyć, że korzystają z wypożyczalni samochodu, nie stajemy się jego właścicielami, a jedynie użytkujemy go przez określony w umowie okres czasu. De facto po jego upływie naszym obowiązkiem jest zwrócenie pojazdu, gdyż wypożyczalnie dość rzadko dają możliwość wykupienia. Wiele osób zaznacza również fakt, że czują na sobie ogromną odpowiedzialność, gdyż w przypadku kiedy kolizja drogowa zostanie spowodowana z winy wynajmującego, wówczas nie może on naprawić pojazdu samodzielnie, a naprawy serwisowe będą całkiem pokaźnym wydatkiem.

Na jaki okres można wynająć samochód?

W zakresie okresu na jaki można wynająć i użytkować pojazd, wypożyczalnie stawiają dość elastyczne warunki. Wobec tego kierowcy mogą się zdecydować na:

Jak więc widać kierowcy, którzy zdecydują się na to, by wynająć pojazd mogą dowolnie dopasować długość trwania umowy do swoich potrzeb. Wiele wypożyczalni również oferuje możliwość przedłużenia umowy, o ile zaistnieje taka potrzeba oraz chęci ze strony użytkującego pojazd. Warto jednak w tym momencie podkreślić, że w wielu przypadkach decydując się na najem długoterminowy lub nawet średnioterminowy, wypożyczalnie oferują znacznie atrakcyjniejsze ceny, a często także i dodatkowe pakiety jak np. darmowa wymiana części eksploatacyjnych. W efekcie na takim rozwiązaniu, kierowcy będą mogli skorzystać podwójnie.

Czy warto wynająć samochód od wypożyczalni?

Wypożyczalnie samochodów z pewnością w obecnych czasach nie mogą narzekać na brak klientów. Wobec tego można śmiało powiedzieć, że coraz więcej kierowców dostrzega niekwestionowane zalety tego rozwiązania. Warto więc rozważyć wynajem auta w momencie, kiedy nie możemy pozwolić sobie na sfinansowanie nowego pojazdu, a mimo wszystko jest on potrzebny nam i naszej rodzinie. Wówczas takie rozwiązanie nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Kolejną kwestia jest to, że warto wynająć pojazd w momencie, kiedy jesteśmy świadomi tego, że pojazd będzie nam potrzebny jedynie przez określony czas np. kilka miesięcy czy rok. Wówczas nie ma sensu decydować się na zakup samochodu, nawet jeśli mamy ku temu sposobności finansowe. Wynajem okaże się nie tylko bardziej ekonomicznym, ale także i funkcjonalniejszym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że w momencie, kiedy potrzebujemy auta codziennie np. dojeżdżamy do pracy, wówczas korzystniejszy będzie jego zakup, gdyż wiemy dobrze, że auto będzie w ciągłej eksploatacji. Niemniej jednak podsumowując, najem samochodu ma wiele zalet i w wielu sytuacjach z całą pewnością okaże się o wiele lepszym rozwiązaniem, niż nabycie własnego samochodu. Nie tylko będzie to rozwiązanie ekonomiczne, ale także i dość wygodne, gdyż w ofercie wypożyczalni zwykle znajdują się najnowsze modele, na których zakup musielibyśmy dość długo oszczędzać.