Zdolność kredytowa – kiedy jest sprawdzana?

Problemy finansowe prędzej czy później zaczynają dotykać niemal każdego. Niestety często bywa tak, że stają się one na tyle poważne, że niezbędna jest pomoc z zewnątrz. Jeśli nie ma się bogatych krewnych lub kogoś, kto posiada spore oszczędności to jedynym rozwiązaniem jest pożyczka z banku lub szybka gotówka z instytucji pozabankowej. W przypadku tych drugich sprawa bywa dość prosta, ponieważ weryfikacja klientów jest bardzo uproszczona. Banki natomiast dokładnie analizują sytuację interesanta i obliczają jego zdolność kredytową.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest wyliczana po to, aby ustalić, czy klient będzie w stanie spłacić swoje zadłużenie w terminie. Obliczenia te są dość skomplikowane, a dodatkowo każda instytucja posiada własne zasady i kryteria. Wobec czego to, że w jednym banku dostało się odpowiedź odmowną nie oznacza, że każda instytucja odmówi przyznania kredytu.

Analiza zdolności kredytowej składa się z części ilościowej oraz jakościowej. Pierwsza część obliczana jest na podstawie dochodów, kosztów utrzymania oraz obecnego zadłużenia jeśli takie występuje. Aby dokonać tej analizy potrzebna jest dokumentacja w postaci: oświadczenia o dochodach oraz deklaracji podatkowych z ostatnich kilku lat. Instytucje bankowe kierują się też wysokością zarobków i źródłem dochodu. Oprócz tego wszystkiego banki sprawdzają też, czy posiadane zobowiązania są terminowo spłacane, a także przyglądają się obciążeniom wynikającym z limitów na koncie czy kart kredytowych.

Analiza jakościowa jest z kolei analizą sytuacji życiowej klienta, w której bierze się pod uwagę takie kryteria jak: wiek, stan cywilny, wykształcenie, stanowisko, liczba osób na utrzymaniu czy staż pracy. Podczas dokonywania analizy banki bardzo szczegółowo przyglądają się swojemu klientowi. Sprawdzają jego historię kredytową w raporcie z BIK (Biuro Informacji Kredytowej), który zawiera wszystkie dane dotyczące spłaty kredytów i historii kredytowej.

Czy obliczanie zdolności kredytowej jest konieczne?

Zdolność kredytowa to niezbędny element w przypadku chęci zaciągnięcia zobowiązania w instytucji bankowej. Banki restrykcyjnie podchodzą do swoich klientów i bez względu na to, o jaki rodzaj kredytu stara się osoba zainteresowana, analizowana jest jego sytuacja finansowa. Jeżeli chce się tego uniknąć, bo na przykład posiada się niekorzystną historię kredytową, można udać się do instytucji pozabankowej i skorzystać z chwilówki. Jeśli natomiast nie jest się pewnym swojej zdolności kredytowej, można ją obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów dostępnych w sieci. Szukasz bezpiecznej pożyczki online? Sprawdź ofertę na https://www.extraportfel.pl/.