Czy nowa obwodnica Warszawy wpłynie na ceny nieruchomości w Wilanowie?

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wzbudza wiele emocji – i tych pozytywnych, i negatywnych. Rodzi tak samo nadzieje, jak niepokoje, ponieważ jest inwestycją, która może ułatwić życie mieszkańcom stolicy, jednocześnie wprowadzając sporo zamieszania do momentu, w którym powstanie. Jaka jest prawda o warszawskiej obwodnicy? Czy wpłynie na ceny nieruchomości w sąsiadującym z nią Wilanowie? Jak bardzo utrudni bądź ułatwi życie w tej dzielnicy?

Jaki jest cel zbudowania obwodnicy?

Celem całej inwestycji jest stworzenie bezpiecznego odcinka drogi ekspresowej, gwarantującej komfort ruchu przy dalekich trasach i dużej prędkości poruszania się. Droga ekspresowa ma spełniać warunki techniczne obowiązujące obecnie w naszym kraju. Dodatkowo, ma zapewnić rozwój infrastruktury drogowej przy metropolii oraz powiązać sieć dróg miejskich z istniejącą już autostradą A-2 (w węźle „Konotopa”) i będącą w planach autostradą A2 (w węźle „Lubelska”) oraz innymi drogami krajowymi. Słowem – celem tej inwestycji jest usprawnienie komunikacji drogowej w Warszawie i okolicach.

Jakie korzyści płyną z budowy Południowej Obwodnicy Warszawy?

Korzyści wynikających z ukończenia budowy POW jest naprawdę sporo. Wymienia się m.in. przejęcie części ruchu z innych dróg, usprawnienie transportu dla miasta Warszawy oraz okolic, a także ograniczenie ruchu tranzytowego. Do innych, bardziej “ludzko brzmiących” benefitów inwestorzy zaliczają oszczędności na paliwie, krótszy czas podróży, komfort jazdy czy zmniejszenie ryzyka wypadków. Nie zabraknie również wpasowującego się w trendy “eko” ograniczenia emisji spalin i hałasu oraz poprawa komunikacji pieszo-rowerowej poprzez budowę nowych ścieżek rowerowych.

Czy ceny nieruchomości na Wilanowie wzrosną?

Dlaczego można obawiać się wzrostu cen akurat na Wilanowie? Jest to jedna z dzielnic “przylegających” do linii budowy, a jednocześnie bardzo atrakcyjna dzielnica dla osób poszukujących mieszkań na sprzedaż i wynajem. W roku 2020 prace budowlane “ocierać się” będą właśnie o Wilanów.

– Ceny mogą wzrosnąć – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space, który podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami. – …ale wcale nie muszą. Ta inwestycja ułatwi ruch między Mokotowem – Ursynowem a Wawrem oraz, jeżeli plany wejdą w życie, efektywnie “rozładuje” korki na ulicach Warszawy. Co prawda, egzystencja przy planie budowy nie napawa optymizmem – jest głośno, mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, ale to nieprzyjemności tymczasowe. Po ukończeniu budowy przeczuwam, że Wilanów stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny, a deweloperzy mogą chcieć to wykorzystać. Czas pokaże.

Co sądzą mieszkańcy Ursynowa na temat Południowej Obwodnicy Warszawy?

Budowa obwodnicy wrze w tej chwili w okolicach Ursynowa. Fora w internecie huczą, w serwisie Facebook powstał nawet fanpage “Południowa Obwodnica Warszawy – Ursynów”, gdzie mieszkańcy na bieżąco dzielą się postępami prac i dzielą się swoimi przemyśleniami. Część z nich wyraża swoje zmęczenie inwestycją, argumentując swój dyskomfort hałasem i ilością spalin oraz korkami, które tworzą się na niektórych ulicach. Rosną także niepokoje związane z potwierdzonymi opóźnieniami, a także z walką o filtry oczyszczające – mieszkańcy chcą, by takowe zostały zamontowane w trosce o świeże powietrze. Co wyniknie z planów – dowiemy się pewnie już wkrótce.

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Perfect Space zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych na terenie Warszawy.