Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawy schodowej?

Oprawy schodowe to bardzo innowacyjne źródła światła, przeznaczone zgodnie z nazwą do oświetlania schodów, ale też ciągów komunikacyjnych czy korytarzy. Znajdziemy je w domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach przemysłowych. Nie ma w zasadzie reguły, która mówiłaby o ich dokładnym przeznaczeniu. W zależności od wizji projektanta, urządzenia te mogą być montowane w ścianie bądź podłodze. Chcąc wybrać oprawy idealnie dopasowane do wnętrza swojego mieszkania, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. To właśnie im zostanie w całości poświęcony poniższy wpis.

Kwestie techniczne związane z wyborem opraw schodowych

Oprawa schodowa ma nie tylko dobrze wyglądać w miejscu instalacji, ale przede wszystkim być funkcjonalna. Inwestor musi przewidzieć pewne kwestie i jeszcze przed zakupem tych źródeł światła, zdecydować o ich parametrach technicznych. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest napięcie panujące na danym odbiorniku. Niektóre oprawy są przystosowane do pracy w trybie prądu stałego o napięciu 10 V DC lub 20 V DC. Wtedy ważne jest, aby w roli łącznika pomiędzy urządzeniami a siecią użyć zasilacza z prostownikiem, który obniży napięcie na wyjściu. W sklepach wielu producentów znajdziemy również warianty opraw pracujących na napięciu sieciowym, mianowicie 230 V AC z wbudowanym zasilaniem.

W zależności od miejsca instalacji, warto zwrócić uwagę na klasę szczelności tych urządzeń. O ile z doborem oprawy do domu nie powinno być większych problemów, o tyle decydując się oświetlić schody zewnętrzne należy już dobierać produkty z sygnaturą IP44 oraz IP65. Pozostaje jeszcze kwestia montażu. W sprzedaży dostępne są oprawy pod- i natynkowe. Pierwsze umieszcza się w standardowej puszce, natomiast drugie przykleja do tynku.

Barwa i temperatura świecenia

Istotną sprawą w kontekście doboru różnych źródeł światła jest ich temperatura świecenia. Często nazywana również temperaturą barwową, wyrażana jest w Kelwinach (K). Inwestorzy mają do wyboru oprawy schodowe emitujące światło ciepłe (2500 – 3000 K), neutralne (3000 – 5000 K) oraz zimne (5000 – 6500 K).

Technologia LED daje również możliwość świecenia w wielu kolorach, znajdujących się w palecie RGB. Za tę funkcję odpowiadają specjalnie wykonane diody elektroluminescencyjne, które uda się znaleźć w niektórych wariantach opraw schodowych.

Kształt oprawy i kolor obudowy

Po ustaleniu wszystkich kwestii związanych z parametrami i barwą światła, można wreszcie przejść do części wizualnej. Wybór oprawy dopasowanej stylem do aranżacji wnętrza jest stosunkowo trudnym zadaniem. Powód to duża różnorodność produktów oświetleniowych na rynku. Producenci mają zazwyczaj w sprzedaży oprawy prostokątne oraz okrągłe, wykonane z dobrej jakości aluminium. Cechuje je bogata kolorystyka, zdolna wpasować się w każdą stylizację klatki schodowej. Oprawy oświetleniowe dobieramy zazwyczaj dla koloru konkretnej ściany, na której będą montowane. Dzięki temu, to nie oprawki będą na pierwszy rzut oka widoczne dla obserwatora, a jedynie wydobywające się z nich światło.

Artykuł zewnętrzny.