Jak samodzielnie układać panele podłogowe?

Remont domu czy mieszkania nie musi być trudny, wiele rzeczy przy odrobinie zdolności manualnych i zacięciu do majsterkowania zrobić można samodzielnie. Jedną z takich rzeczy jest położenie podłogi. Jak wiec zostać bohaterem domu i jak układać panele podłogowe? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Rodzaje paneli – które wybrać do naszego wnętrza?

Zanim przejdziemy do tego, jak układać panele podłogowe, warto zastanowić się, jaki ich rodzaj w ogóle wybrać. Na rynku znajdziemy szeroki wybór podłóg. Nowoczesne panele świetnie imitują drewno i przede wszystkim są odporne na zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia. Wybierać możemy spośród kilku klas ścieralności. To bardzo ważny parametr mówiący nam dużo o jakości i wytrzymałości produktu. Do pomieszczeń mieszkalnych najczęściej stosuje się te panele, które mają klasę A3, jednak w przedpokojach zaleca się już stosowanie paneli o klasę wyższych, czyli A4.

Standardem wśród paneli podłogowych jest już tzw. v-fuga. Są to frezowane boki (dwa lub wszystkie cztery), dzięki którym między panelami tworzy się rowek w kształcie litery V, a cała podłoga przypomina taką, która byłaby wykonana z prawdziwego drewna. Jest to doskonały wybór dla tych wszystkich, którzy szukają naturalnego wykończenia.

Jak układać panele podłogowe – najważniejsze wskazówki

  • Panele podłogowe zawsze kładziemy po zakończeniu prac instalacyjnych oraz wykończeniowych. Nie chcemy przecież, żeby nasza nowa podłoga wymagała dodatkowego sprzątania z kurzu czy ociekającej na nią farby.
  • Przed rozpoczęciem pracy zgromadzić należy wszystkie niezbędne narzędzia. Z pewnością przyda się piła do przycinania paneli, miara, gumowy młotek. Przydadzą się też klocki dystansujące.
  • Pamiętajmy o izolacji w formie folii i podkładu pod panele lub mat kwarcowych. Pracę ułatwi i przyspieszy przyklejenie ich do podłoża dwustronną taśmą klejącą.
  • Samo podłoże pod panelami powinno być równe, suche i dobrze oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń.
  • Wzdłuż ścian zostawiamy tzw. szczelinę dylatacyjną. Powinna mieć ok. 0,5-1 cm szerokości. Jest to ważne, albowiem same panele mogą nieznacznie zmienić swoje rozmiary pod wpływem wilgoci i temperatury. Samą szczelinę zasłonimy natomiast listwami przypodłogowymi.
  • Temperatura w pomieszczeniu, w którym kładziemy panele, nie powinna być niższa niż 12 st. C. Wilgotność powietrza nie może natomiast przekraczać poziomu 60%. Ten drugi warunek wpływa też na to, że paneli nie powinno układać się w pomieszczeniach takich jak łazienka, gdzie wilgoć mogłaby je zniszczyć.

W którą stronę ułożyć panele podłogowe?

Czy kierunek układania paneli ma znaczenie? Dawniej istniało przekonanie, że zawsze powinny być kładzione prostopadle w stosunku do okna. Do dzisiaj istnieje to mylne przekonanie, które dotyczyło jednak tylko starych paneli bez v-fugi. Dzisiaj zastanawiając się nad tym, jak układać panele podłogowe w mieszkaniu, kierujemy się po prostu własnym gustem i potrzebami. Szczególnie wtedy, gdy okien jest więcej i leżą one na prostopadłych do siebie ścianach. Lepszym wyznacznikiem może być więc kont padania promieni słonecznych lub układ całego pomieszczenia. Jeśli w pokoju mamy już postawione meble czy inne sprzęty, to będą one świetnym punktem odniesienia. Również ustawienie drzwi może okazać się istotne. Ale najważniejsze jest, żeby całe pomieszczenie było harmonijnie skomponowane i wszystko spełniało nasze oczekiwania. Warto natomiast przemyśleć, od którego miejsca rozpocząć układanie, a nawet wykonać wstępny szkic.

Aby móc długo cieszyć się nowo położonymi panelami, trzeba też odpowiednio o nie zadbać. Do mycia wystarczy używać łagodnych detergentów i lekko wilgotnej szmatki lub dobrze odciśniętego mopa. Dobrze, gdyby środek myjący posiadał właściwości antystatyczne. Zapobiegnie to elektryzowaniu się podłogi i przyleganiu do niej dużych ilości kurzu. Nie powinno się ich pod żadnym pozorem zalewać i narażać na działanie silnych chemikaliów. Wszelkie uszczerbki w samych panelach można za to uzupełnić specjalnym kitem w odpowiednio dobranym kolorze.