Krety zadomowiły się w Twoim ogrodzie lub na działce? Sprawdź, co możesz zrobić!

Krety to szkodniki, które powodują wiele strat w ogrodzie czy na działce. Najczęściej kopią tunele pod rośliny, w poszukiwaniu pożywienia, co zazwyczaj powoduje przerwanie i uszkodzenie systemu korzeniowego roślin. Głównie z tego powodu nie przepadamy za tymi ssakami i często szukamy sposobów na ich usunięcie z terenu zielonego. Jakie są najlepsze? Czy zwalczanie kretów może być skuteczne? Dowiedz się!

Czy kret faktycznie jest szkodnikiem?

Krety to małe ssaki, które żyją pod ziemią. Zajmują się przede wszystkim tworzeniem tuneli, które mogą liczyć nawet 1 kilometr długości! Są one owadożercami i budują tunele po to, aby służyły one jako pułapki dla dżdżownic czy larw owadów. Choć niektórym wydaje się, że są to zwierzęta, które żywią się korzeniami roślin, to jednak jest to nieprawda. Co więcej, należy mieć też na uwadze, że krety robią wiele dobrego – zjadają szkodniki, które mogą być zagrożeniem dla roślin. Ryją także w ziemi, co prowadzi do jej spulchnienia i napowietrzenia!

Jeśli mimo to jednak chcesz pozbyć się tych ssaków ze swojego ogrodu lub działki, to musisz wiedzieć, jakie są najskuteczniejsze sposoby na zwalczanie kretów.

Najpopularniejsze sposoby na zwalczanie kretów

Zwalczanie kretów nie jest wcale proste, choć na szczęście istnieje na to sporo sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszą metodą na usunięcie kreta z ogródka są kretołapki. Wystarczy ją umieścić w wydrążonym korytarzu i sprawdzać co pewien czas. Jeśli uda się złapać ssaka, to następnie należy wyjąć pułapkę i wypuścić go na wolność – z dala od ogrodu. Skuteczne są też odstraszacze, które odstraszają hałasem krety, a te zaś są czułe na dźwięki.

Możemy także skorzystać z naturalnych odstraszaczy – wystarczy zasadzić np. czosnek czy bazylię, tam, gdzie grasują te zwierzęta. Łatwo dostępne są również granulaty i płyny, które działają odstraszająco na krety. Jeśli jednak nie mamy czasu lub nie chcemy marnować pieniędzy na zwalczanie kretów, to skorzystajmy z usług profesjonalistów – firma Cleanpest od lat zajmuje się skutecznym usuwaniem szkodników na dobre!