Kiedy jest potrzebny projekt technologiczny?

Marzenia o prowadzeniu własnego biznesu mogą wkrótce stać się rzeczywistością – oczywiście, o ile macie świadomość, z czym to się wiążę. Otwarcie biznesu objętego odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego nakłada bowiem na przyszłych przedsiębiorców szereg zobowiązań i formalności do spełnienia. Dziś pragniemy skupić się jednak na kwestii, jaką jest projekt technologiczny. Czym jest projekt technologiczny gastronomii lub salonu kosmetycznego i kiedy tak naprawdę będzie potrzebny?

Czym jest projekt technologiczny?

O projektach technologicznych moglibyśmy mówić i mówić, a wciąż tak wiele rzeczy pozostałoby niewyjaśnionych… Zacznijmy zatem może od podstaw! Profesjonalny projekt technologiczny to wcześniej utworzony i złożony w odpowiedniej dla waszej lokalizacji stacji sanepidowskiej dokument będący dokładnym odzwierciedleniem układu przestrzennego lokalu oraz wszelkich znajdujących się w nim urządzeń technologicznych. Wykonany zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami branżowymi oraz wytycznymi sanitarno-epidemiologicznymi stanowi realną przepustkę do prowadzenia działalności gospodarczej. Prawidłowo zaprojektowany dokument powinien zostać złożony w sanepidzie w celu uzyskania pozytywnej opinii rzeczoznawcy ds. sanitarno-epidemiologicznych. Dlaczego o tym wspominamy? Niestety wciąż spotykamy się ze stwierdzeniem, iż projekt technologiczny to zwykła formalność, a stworzenie go jest zależne od wybranej stacji sanepidowskiej… Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie! Projekt technologiczny dotyczy każdej działalności, która została objęta odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Kogo dotyczy projekt technologiczny?

Zapewne zastanawiacie się, czy w waszym przypadku projekt technologiczny to absolutna konieczność, nieprawdaż? Już spieszymy z odpowiedzią! Mamy świadomość, iż określenie „działalność objęta odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego” może niewiele wam mówić… Sanepid pełni funkcję nadzorczą w przypadku branży gastronomicznej oraz branży kosmetycznej. Projekt technologiczny restauracji czy projekt technologiczny salonu kosmetycznego stanowią bowiem jedne z najczęściej przedkładanych w sanepidzie dokumentów. Oczywiście nie można generalizować! Projekt technologiczny musi również zostać wykonany, jeżeli prowadzicie salon masażu i fizjoterapii, studio tatuażu czy prywatny gabinet lekarski. Każda z tych działalności nakłada na przyszłego właściciela multum różnorakich formalności. To jednak profesjonalny projekt technologiczny jest wspólny dla wszystkich!

Projekt technologiczny – jak go stworzyć?

Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego czy salonu beauty stanowi podstawę do rozpoczęcia pierwszych prac remontowych i wejścia na rynek. Co to tak naprawdę oznacza? Jeżeli nie spełnicie tego właśnie wymogu, nie uzyskacie zgody sanepidu na prowadzenie własnego biznesu, co więcej – narazicie się na stratę czasu i pieniędzy. Prawidłowo wykonany projekt technologiczny pozwoli wam przybliżyć się do celu i skupić na pozostałych kwestiach. Jak go prawidłowo stworzyć? Tutaj zalecamy skorzystać z profesjonalnej pomocy! Firma Horeca-Design od lat zajmuje się tworzeniem profesjonalnych projektów technologicznych dla branży gastronomicznej, budowlanej oraz beauty. Choć projekt technologiczny możecie wykonać samodzielnie, stanowczo tego odradzamy. Znajomość wytycznych branżowych czy wymogów sanitarno-epidemiologicznych może w tym wypadku okazać się naprawdę cenna. Jeżeli zatem nie macie doświadczenia w tej dziedzinie ani tym bardziej nie możecie pochwalić się znajomością nałożonych na waszą działalność przepisów – istnieje spore prawdopodobieństwo, iż popełnicie kosztowny błąd. Nie o to w tym wszystkim chodzi! Specjaliści stworzą profesjonalny projekt technologiczny za was, a wy będziecie mogli przedłożyć go w Głównym Inspektoracie Sanitarnym!

Gotowy projekt technologiczny restauracji czy salonu beauty przybliży was do wejścia na rynek i generowania pierwszych zysków. Pozytywnie zaopiniowany dokument to gwarancja sukcesu!