Przejściówki do komputerów — rodzaje, parametry, jak wybrać odpowiednie?

Produkowane obecnie laptopy i komputery mogą być wyposażone w wiele rodzajów złącz. Jest ich na tyle dużo, że producent nie zawsze będzie w stanie wyposażyć urządzenie we wszystkie potrzebne wejścia. Wtedy z pomocą przychodzą przejściówki. Dzięki nim możemy szybko podłączyć urządzenia, czy akcesoria, które korzystają z innego złącza niż te dostępne w komputerze. Jakie są rodzaje wejść w adapterach, co warto wiedzieć o ich parametrach i jak wybrać odpowiednią przejściówkę?

Rodzaje złącz w przejściówkach do komputerów

Przejściówki do komputerów, które są dostępne na rynku, różnią się typami umieszczonych w nich złącz. Najczęściej wykorzystywany jest przewód zakończony wyjściem USB lub USB-C. Coraz większą popularność zyskują jednak stacje dokujące do komputerów, które wykorzystują drugi rodzaj wyjścia. Możemy z nich bowiem korzystać również w przypadku smartfonów.

Dużo większy wybór mamy w przypadku wejść, które mogą być zamontowane w przejściówce. Poza podstawowymi złączami USB, czy USB-C znajdziemy na przykład wejścia na karty SC i micro SD. Dzięki temu na dysk komputera możemy przenieść wykonane apartem lub kamerą zdjęcia i nagrania wideo. Porty wykorzystamy też do przesyłania obrazu. Do tego służą wejścia VGA (analogowe), DVI (cyfrowo-analogowe) oraz HDMI i Display Port (w pełni cyfrowe). Obecnie najczęściej spotkamy złącze HDMI lub Display Port, gdyż zapewniają one najlepszą jakość obrazu.

Ze stacji dokującej do komputera możemy skorzystać również wtedy, gdy urządzenie nie zostało wyposażone w złącze przeznaczone do przesyłania internetu. W przeniesieniu sygnału przewodem Ethernet wykorzystamy przejściówkę wyposażoną w wejście RJ-45. Ostatnim rodzajem są złącza, których zadanie to przesył dźwięku. Najpopularniejsze jest wejście mini jack 3.5mm.

Parametry przejściówek do komputerów

Gdy chcemy odróżnić od siebie poszczególne stacje dokujące i przejściówki do komputerów powinniśmy spojrzeć na ich parametry. Najczęściej dotyczą one poszczególnych złącz. W ten sposób, w przypadku wejścia RJ-45 na przewód Ethernet określa się prędkość przesyłu. Ta wartość determinuje maksymalną prędkość internetu, który podłączamy za pomocą adaptera.

Szybkość przesyłu podajemy też w przypadku złącz USB oraz USB-C. W tym wypadku służy ona do określenia, z jaką prędkością możemy przenosić dane pomiędzy nośnikami połączonymi przez przejściówkę.

W przypadku wejść odpowiadających za przesył obrazu, kluczowym parametrem jest obsługiwana rozdzielczość oraz ilość klatek na sekundę. Dobrej klasy przejściówki z wejściem HDMI pozwolą na przesłanie obrazu jakości Full HD/60 FPS lub 4K/30FPS.

Ostatnim z parametrów są wymiary przejściówki. Wyróżniamy wielkość adaptera, długość dołączonego przewodu, czy też wagę. Na ich podstawie możemy szybko określić funkcjonalność i przydatność produktu.

Sprawdzone przejściówki do komputerów — Zenwire

Wysokiej jakości przejściówki do komputerów oferuje firma Zenwire. Ta marka specjalizuje się w hubach i adapterach USB-C, dzięki którym szybko poprawimy funkcjonalność swojego laptopa. Rozbudowana oferta produktów obejmuje też projektory multimedialne, alkomaty, akcesoria GSM i wiele więcej.

Kupując stacje dokujące i przejściówki do komputerów w Zenwire możemy liczyć na sprawną wysyłkę zamówienia (już w 24 godziny!) i kompleksową obsługę posprzedażową. Wszystkie urządzenia są objęte gwarancją i przetestowane tak, by wytrzymały lata użytkowania. Dzięki temu to bezpieczna inwestycja w sprzęt, z którego będziemy korzystać przez długi czas.

Artykuł sponsorowany.