Szampon na wszy: czy warto po niego sięgnąć?

W wielu domach wszawica jest tematem tabu. Wciąż pokutuje przekonanie, że jest to choroba środowisk patologicznych, co oczywiście nie jest prawdą. Wszawicą może się zarazić każdy, niezależnie od statusu majątkowego czy poziomu higieny. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim dzieci uczęszczające do żłobka i przedszkola, którym trudno jest zachować dystans społeczny – choroba błyskawicznie szerzy się w dużych skupiskach ludzkich. Na szczęście dziś dysponujemy skutecznymi preparatami do leczenia wszawicy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest szampon na wszy, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba pasożytnicza przenoszona przez wesz głowową, bytującą na owłosionych częściach ludzkiej głowy. Pasożyt żywi się krwią nosiciela, wbijając aparat gębowy w skórę, co prowadzi do podrażnienia i nieprzyjemnego świądu.

Ciekawostką jest fakt, iż według badaczy wszawica jest jedną z najstarszych chorób pasożytniczych, towarzyszącą człowiekowi w zasadzie od początków ludzkości. Można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub przedmiotami i powierzchniami, na których tymczasowo bytują wszy, jak oparcie fotela w autobusie, wykładzina w przedszkolu, czapka, opaska, grzebień etc.

Jak rozpoznać wszawicę?

Wszawica to choroba, która rozwija się stosunkowo długo. Mitem jest twierdzenie, że obecność wszy na głowie od razu daje specyficzne objawy. Te pojawiają się zwykle po około 10-14 dniach od zarażenia i obejmują przede wszystkim uporczywy świąd skóry głowy, twarzy i karku.

Występowanie tych objawów jednoznacznie świadczy o rozwiniętej fazie wszawicy, którą można rozpoznać m.in. po obecności gnid, czyli jaj wszy przyczepionych do podstawy włosów.

Ważne!

Jeśli wykryjesz wszawicę u dziecka, to niezwłocznie powiadom o tym dyrekcję placówki, do której uczęszcza pociecha. Pozwoli to, oczywiście anonimowo, ostrzec innych rodziców i zmobilizować ich do sprawdzenia głów swoich pociech.

Dlaczego nie należy ignorować wszawicy?

Nieprawdą jest, że wszawica „sama minie”. Ignorowanie choroby skazuje dziecko na duży dyskomfort, zwiększa ryzyko zarażenia się wszawicą przez pozostałych domowników, a w długim okresie może także narażać na znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Nieleczona wszawica to częsta przyczyna chorób skóry, miejscowego łysienia, a nawet infekcji bakteryjnych, do których dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (skutek uporczywego drapania).

Nie ma też żadnego logicznego uzasadnienia dla ignorowania wszawicy. Z chorobą można sobie poradzić szybko i bezboleśnie. Czy warto do tego wykorzystać popularne szampony na wszy?

Zalety i wady szamponów na wszy dla dzieci

Na rynku dostępnych jest wiele szamponów przeznaczonych do walki z wszawicą. Ich składy są podobne, a producenci obiecują wysoką skuteczność. Rodzice chętnie sięgają po szampony, co nie dziwi, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie – teoretycznie wystarczy kilka razy umyć głowę dziecka, aby pozbyć się pasożytów.

Zaletą tej metody jest jej niewielka uciążliwość dla dziecka, o ile nie protestuje ono podczas mycia włosów. Dobre szampony na wszy dla dzieci są też całkiem skuteczne, przy czym już sama forma aplikacji może być kłopotliwa.

Podstawową wadą szamponów na wszy jest to, że wiele dzieci, szczególnie najmłodszych, buntuje się przeciwko myciu włosków. Wyrywanie się pociechy, płacz, histeria – to wszystko powoduje, że rodzicom może być bardzo trudno dokładnie umyć głowę dziecka i rozwiązać problem wszawicy od ręki.

Alternatywą dla szamponów na wszy są preparaty w formie sprayu, które działają kontaktowo, odcinając pasożytom dopływ tlenu. To skutkuje szybkim zasuszeniem wszy i gnid, a tym samym pozbyciem się problemu wszawicy praktycznie już po pierwszej aplikacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Warto przy tym stawiać na preparaty, które nie zawierają środków owadobójczych, bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Więcej o tym, czy szampon na wszy to na pewno najlepszy wybór rodziców, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/czy-warto-kupic-szampon-na-wszy-dla-dzieci/.

To jest lek/wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł partnera.