Dlaczego dezynfekcja pomieszczeń jest tak potrzebna?

Pod pojęciem dezynfekcji kryje się szereg czynności mających na celu usunięcie z danego pomieszczenia różnego rodzaju drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów i grzybów. Tego typu mikroorganizmy są niebezpieczne dla człowieka i mogą zaszkodzić jego zdrowiu, a nawet życiu. Dezynfekcja działa także na formy przetrwalnikowe drobnoustrojów. Jej regularne wykonywanie to zatem najlepszy sposób na utrzymanie czystości mikrobiologicznej w danym obiekcie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dezynfekcja sposobem na utrzymanie bezpieczeństwa

Miejsca publiczne, gdzie każdego dnia gromadzi się spora liczba osób są szczególnie narażone na obecność szkodliwych drobnoustrojów, które w szybkim czasie się rozmnażają. Regularne przeprowadzanie dezynfekcji, w trakcie ustalanych z góry przerw, sprawia, że ryzyko zarażenia się jest znacznie mniejsze. To z kolei przekłada się na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób odwiedzających dane miejsca.

Jakie są najpopularniejsze metody dezynfekcji i na czym polegają?

Ogólnie rzecz biorąc, metody można podzielić na chemiczne, fizyczne oraz termiczno-chemiczne. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza zamgławianie oraz ozonowanie. Pierwsza metoda opiera się na wytworzeniu mgły zawierającej drobinki preparatu dezynfekującego. Rozpraszają się one w powietrzu i trafiają nawet do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu można w stosunkowo krótkim czasie poradzić sobie z odkażeniem nawet sporej wielkości pomieszczeń.

Ozonowanie to metoda wykorzystywana w wielu miejscach publicznych, a nawet w środkach transportu. Ozon doskonale radzi sobie ze zlikwidowaniem zarówno bakterii, wirusów, jak i grzybów. Oprócz tego, to świetny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, spowodowanych np. paleniem papierosów w danym pokoju lub przebywaniem w nim zwierząt. Dobór metody musi być zawsze dopasowany do wielkości pomieszczenia, jego przeznaczenia i typu powierzchni.