Czy obsługa kadr i płac wchodzi w skład usług księgowych?

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że musi korzystać z usług księgowych. To oczywiste w przypadku wszystkich firm, jednak często pojawiają się wątpliwości w zakresie obszaru, w jakim biuro księgowe może pomóc przedsiębiorstwu. Czy zajmuje się ono również kadrami i płacami? Wyjaśniamy!

Na czym polegają usługi księgowe?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę są usługi księgowe, a więc na czym one polegają. Otóż księgowość to główna składowa rachunkowości. Odnosi się do wszelkich rozliczeń, które powodują jakiekolwiek zmiany w majątku firmowym. Księgowość odnosi się do rejestracji tych danych i ich przeliczania. Widać zatem wyraźnie, że przynajmniej część czynności określanych jako kadry i płace zalicza się do księgowości. W końcu wypłacanie pensji pracownikom wpływa na majątek firmy i wymaga rejestracji. Oznacza to, że nawet najbardziej podstawowe usługi księgowe, przynajmniej w pewnym stopniu, dotyczą kadr i płac.

Zakres świadczonych usług

Jak wyjaśniliśmy powyżej, kadry i płace w pewnym stopniu mieszczą się w zakresie księgowości. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie w pełni. Kadry i płace to również zarządzanie urlopami i szeroko pojętą obsługa pracowników. Niejednokrotnie mowa tutaj o zadaniach przekraczających obowiązki księgowego, zatrudnionego na etat w firmie. Jeśli przedsiębiorstwa nie korzystają z usług podmiotów zewnętrznych, lecz zatrudniają specjalistów w swoich firmach, księgowy i specjalista od kadr i płac to przeważnie dwie różne osoby.

Skorzystanie z usług księgowych biura rachunkowego to szansa na przyspieszenie usprawnienie procesów w obu obszarach., Dobre biuro rachunkowe świadczy usługi księgowe oraz w całości obsługuje kadry i płace. Nie jest to normą w przypadku biur księgowych, które często zatrudniają jedynie specjalistów od księgowości rozumianej bardzo wąsko. Niemniej w biurze rachunkowym, zwłaszcza renomowanym, dostępni są specjaliści z wielu obszarów, przez co możliwe jest otrzymanie kompleksowego wsparcia.