Rozliczenie PIT – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Coroczny obowiązek składania rozliczenia PIT to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie, które przysparza im sporo stresu i nerwów. Dotyczy on wszystkich polskich rezydentów podatkowych, którzy ukończyli 18 rok życia i wykazują dochody. Cała procedura polega na złożeniu w odpowiednim urzędzie skarbowym deklaracji PIT. Co warto wiedzieć na ten temat i w czym może pomóc nam biuro rachunkowe?

Podstawowe informacje dotyczące rozliczenia PIT

Jedną z najważniejszych kwestii jest złożenie deklaracji na odpowiednim formularzu. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych jest to PIT-36. Jeśli oprócz prowadzenia własnej działalności, pracujemy także na etacie czy w oparciu o umowę zlecenie, korzystamy tylko z tego formularza. W skrócie, muszą znaleźć się na nim wyłącznie dochody opodatkowane według stawki 17% lub 32%.

  • Wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych mamy także możliwość rozliczenia się razem z małżonkiem/małżonką, oczywiście jeśli łączy nas wspólność majątkowa.
  • Przedsiębiorcy rozliczający się według stałej stawki podatku (19%) składają deklarację PIT-36L. Jeśli oprócz tego pracują na etacie, muszą złożyć osobną deklarację PIT-37.
  • Osoby wyłącznie pracujące na etacie, w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło, składają PIT-37.

Zarówno w przypadku PIT-37, jak i PIT-36 czas na złożenie deklaracji trwa do 30 kwietnia. Oprócz tego, jeśli rozliczamy się w ramach ryczałtu, biuro rachunkowe przygotuje dla nas PIT-28 (w tym przypadku czas na wysłanie deklaracji trwa do końca lutego).

Dodatkowe informacje na temat rozliczenia PIT

Niezależnie od rodzaju formularza, konieczne jest wskazanie w nim wszystkich przychodów, kosztów, dochodów, ulg, odliczeń oraz kwoty wolnej od podatku. W praktyce, bazując na gotowych programach, konieczne jest wyłącznie wpisanie naszych danych oraz kosztów i przychodów, a system dokona za nas odpowiednich obliczeń. Przedsiębiorcy korzystają zazwyczaj z usług świadczonych przez biuro rachunkowe, które prowadzi dla nich księgowość.

Potrzebujesz pomocy księgowego? Zapraszamy: biuro rachunkowe Zabrze