Manicure hybrydowy od lat jest jedną z najchętniej wybieranych form ozdoby płytki paznokcia. Ten trend prawdopodobnie jeszcze się utrzyma, ale wraz ze wzrostem częstości wykonywania tego typu zabiegów, wzrasta również częstość reakcji alergicznych. Uczulenie na hybrydę – jak złagodzić jej objawy i wystrzec się takiej reakcji w przyszłości?
Uczulenie na hybrydę – początki leczenia
Lakiery hybrydowe dają trwały efekt, prezentują się elegancko, a ich nałożenie jest relatywnie proste. Brzmi pięknie, prawda? Do czasu, kiedy pojawi się reakcja alergiczna, a to zdarza się coraz częściej. Uczulenie może dotyczyć samego lakieru, ale także bazy czy topu, który nakładamy na wierzch paznokcia. Warto zacząć od tego, jak w ogóle wygląda uczulenie na lakiery hybrydowe?
Jednym z pierwszych objawów jest swędzenie skóry wokół paznokci. Taki objaw zdarza się także bez uczulenia, ale w tym przypadku, będzie to raczej problem narastający. Często kobiety nie mogą powstrzymać się od drapania, a to pogłębia stany zapalne naskórka. Zignorowanie tego objawu najpewniej spowoduje pojawienie się kolejnych symptomów. Po około dobie do dwóch mogą pojawić się kolejne objawy – już bardziej dokuczliwe. Przede wszystkim będzie to podrażnienie i zaczerwienienie skórek. Często wynika to z samego faktu drapania skórek chropowatymi materiałami. Ewidentnym objawem uczulenia będzie na pewno pojawienie się niewielkich pęcherzyków wokół paznokci. W przypadku dłuższego ignorowania objawów lub bardziej intensywnej alergii – pęcherzyki staną się naprawdę duże i będą wypełnione surowiczym płynem.
Nie warto ignorować pierwszych objawów, bo już po kilku dniach uczulenie może przenieść się na całe dłonie, a wtedy staną się one bardzo wrażliwe, pełne podrażnień, wysuszeń i pęcherzy, które znacznie utrudniać będą codzienne funkcjonowanie.
Inne typowe dla uczulenia na hybrydę objawy to:
- rumień;
- łuszczenie się naskórka;
- kontaktowe zapalenie skóry;
- grudki na skórze.
Jak złagodzić uczulenie na hybrydę?
Pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać zaraz po rozpoznaniu objawów uczulenia, jest wręcz konieczna, aby rozwój stanu zapalnego ograniczyć. Jest to oczywiście zdjęcie hybrydy z paznokci. Najlepiej udać się z tym zabiegiem do specjalisty, który zrobi to jak najdelikatniej. Warto unikać przy tym acetonu, który może pogłębiać objawy, a piłowanie maksymalnie ograniczyć w czasie.
Ten zabieg możemy także wykonać w domu, ale samodzielnie trudno będzie nam zachować delikatność, co może powodować ból i pogłębienie objawów.
Szczególnie w przypadku intensywnego uczulenia, samo zdjęcie lakieru może nie przynieść spodziewanych efektów. Wtedy konieczna może okazać się wizyta u dermatologa i dobranie odpowiedniego leczenia do konkretnych objawów. Często dermatolog zastosuje doustne leczenie glikokortykosteroidami, które mają działanie silnie przeciwzapalne.
Ważnym elementem łagodzenia objawów uczulenia jest odbudowanie ochronnej bariery naskórka. Aby to zrobić, nie będziemy potrzebować wizyty u specjalisty. Samodzielnie możemy kupić w aptece emolienty. Są to preparaty, które ograniczają odparowywanie wody, a więc wpływają na nawilżenie naskórka i zabezpieczają go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Po pojawieniu się reakcji alergicznej warto także zrobić sobie przerwę od manicure’u hybrydowego. Mówi się, że najlepiej odbyć karencję trwającą minimum pół roku.
Czy istnieją alternatywy dla lakierów hybrydowych?
Wraz z pojawieniem się reakcji alergicznych, pojawiły się także alternatywy dla lakierów hybrydowych. Na rynku pojawiły się lakiery Striplac, które spokojnie mogą konkurować z lakierami hybrydowymi i żelami. Lakiery Striplac również wymagają użycia bazy i topu oraz utwardzeniu pod lampą UV. Te lakiery różnią się przede wszystkim składem, który ważny jest dla naskórka paznokci, ale nie ma znaczenia dla wizualnego odbioru lakieru na płytce.
Lakiery Striplac bywają mniej trwałe, natomiast ich ściągnięcie jest zdecydowanie bardziej wygodne. Najczęściej wystarczy lekko podważyć i pociągnąć warstwę lakieru, aby pozbyć się jej z płytki paznokcia bez jej uszkadzania. Jest to także produkt coraz szerzej dostępny na polskim rynku, zatem może okazać się atrakcyjną alternatywą nie tylko dla osób, które przeszły reakcję alergiczną na lakiery hybrydowe.
Uczulenie na hybrydę – złagodzenie objawów jest tylko początek. Płytka paznokcia i naskórek wokół wymagać będą wzmocnienia i ochrony, aby mogły się odbudować. Z tych powodów być może warto zrobić sobie chwilę przerwy od tego typu manicure’u lub skorzystać z dostępnych alternatyw.