Czym jest list motywacyjny oraz jak go napisać, aby się wyróżnić?

List motywacyjny to twoja przepustka na nowe stanowisko pracy. Jeśli będzie dobrze napisany, rozmowa kwalifikacyjna stanie się formalnością. Jak wyróżnić się z tłumu i zwrócić na siebie uwagę pracodawcy? Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Co to jest list motywacyjny i czym się różni od CV?

Najogólniej rzecz ujmując, CV jest dokumentem uniwersalnym, w którym umieszcza się suche fakty: dane osobowe, wykształcenie, dotychczasowe zatrudnienie, doświadczenie, dodatkowe umiejętności.

List motywacyjny natomiast można uznać za dokument spersonalizowany. Jeśli ma być przekonujący i skuteczny, powinien być pisany osobno do każdego potencjalnego pracodawcy. To jak prywatna korespondencja, nawet życzenia świąteczne dla różnych osób nigdy nie brzmią identycznie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/cv-i-list-motywacyjny/.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Rolą listu motywacyjnego jest przekonanie rekrutera do zatrudnienia konkretnej osoby w firmie.

List motywacyjny nie powinien powielać danych z CV, które jest dokumentem obligatoryjnym przy rekrutacji. To jego rozszerzenie, uzupełnienie, a także możliwość przedstawienia siebie i swoich umiejętności w kontekście podjęcia pracy u przyszłego pracodawcy.

Pracodawcę mniej obchodzi sam fakt, iż kandydat ma prawo jazdy, za to chętnie się dowie, jak wpłynie to na jego efektywność.

Jeśli pracodawca wskazał w ogłoszeniu o pracę, jakiego pracownika szuka, list motywacyjny powinien nawiązywać do oczekiwań i przekonująco pokazać, że wszystkie są spełnione.

Czy pisanie listu motywacyjnego jest obowiązkowe?

Zazwyczaj ta kwestia jest wyraźnie zaznaczona w ogłoszeniu o pracę. Nie wszyscy pracodawcy wymagają listu motywacyjnego, ale mimo wszystko warto go napisać. Daje to możliwość lepszego zaprezentowania się pracodawcy już w pierwszym etapie rekrutacji.

Jak napisać wyróżniający się list motywacyjny?

Im mniej szablonowo, tym lepiej, chociaż formuła listu motywacyjnego też rządzi się określonymi zasadami, których trzeba przestrzegać.

List motywacyjny powinien się zmieścić na jednej stronie A4, być zwięzły, rzeczowy, merytoryczny, wskazujący na zalety kandydata i jego przydatność dla firmy. Nie zawadzi odrobina poczucia humoru (ale tylko odrobina).

Całość powinna być wydrukowana czytelną czcionką, można zastosować pogrubienia i wypunktowania.

Standardowo list motywacyjny drukowany jest na białym papierze, więc najłatwiej wyróżnić się kolorem. Można też rozważyć dyskretny ornament na marginesie.

Artykuł sponsorowany.