Brak ochoty na seks – skąd się bierze?

Od czasu do czasu jest to zjawisko normalne w każdego z nas. Jeżeli jednak odrzucanie partnera stanie się Twoją codzienności, brak ochoty na seks może być już pewnym zaburzeniem. Sprawdzamy najczęstsze przyczyny i najskuteczniejsze rozwiązania takich problemów. 

Brak ochoty na seks – najczęstsze przyczyny

Zdarza się, że zwyczajnie wolimy poczytać książkę lub uprzątnąć mieszkanie, ale równie często czujemy zmęczenie lub rozdrażnienie, a nawet jesteśmy po prostu znudzeni. Jeżeli jednak nie jest to jednorazowa niedyspozycja i zarówno Ty, jak i Twój partner zauważacie negatywne zmiany – warto jest sprawdzić, co jest przyczyną braku ochoty na seks.

W przypadku mężczyzn sprawa zwykle jest prosta. Potrafią nakręcić się w dosłownie kilka chwil i to pod wpływem błahego – dla kobiet – pretekstu. Za taki stan odpowiada głównie wazopresyna, która w jednym momencie potrafi obudzić męską aktywność seksualną.

Brak ochoty na seks – jak myślą kobiety?

Kobiety są zaprogramowane nieco inaczej. Najczęściej, to co robiły w ciągu dnia, jak się czuły i co przeżyły w znaczny sposób wpływa na popęd seksualny – lub jego brak. Zdarza się, że kobieta przez cały dzień ma tyle obowiązków, że nawet przez myśl nie przejdzie jej współżycie. Wtedy tym bardziej, jeżeli wieczorem usłyszy taką propozycję, uzna to niedorzeczny pomysł. Nie miała tego w planie, jest zmęczona i czuje potrzebę raczej przytulenia, niż głębszych doznań. W takich przypadkach kobieta powinna sama zadbać o swego rodzaju rytuały. Warto usunąć z pola widzenia laptopa, który kojarzy się z pracą, być może zasłonić okna, aby nie obawiać się podglądania i stworzyć przyjemny klimat. Może zaświecić ulubione świece zapachowe i poprosić partnera, aby pomógł jej się rozkręcić.

Równocześnie kobiety mają świadomość, że takie współżycie nie przyniesie im radości, a tym bardziej orgazmu. Nie od dziś wiadomo, że o szczytowanie jest u kobiet naprawdę ciężko, a społeczne oczekiwania i nasze własne doświadczenia każą nam twierdzić, że bez niego seks nie może być udany. Większość seksuologów potwierdza jednak, że orgazm to tylko jeden z etapów, a równie istotne jest wszystko, co dzieje się przed i po nim. Być może nie warto nastawiać się na ten konkretny cel, aby oszczędzić sobie zawodu. I przeciwnie, jeśli nie będziemy oczekiwać orgazmu, a ten się pojawi – przyjemność będzie podwójnie dobrym doznaniem. Rozwiązaniem takiego problemu może być nieco dłuższa gra wstępna lub petting, a nawet samo całowanie czy intymne dotykanie partnera/partnerki.

Brak ochoty na seks – kiedy do głosu dochodzi fizjologia

Niekoniecznie mówimy tutaj o zmianach chorobowych, ale o kilku kwestiach, które mogą odpowiadać za brak ochoty na seks u kobiet:

  • suchość pochwy;
  • antykoncepcja hormonalna;
  • nadużywanie alkoholu;
  • niska samoocena.

Każdy z tych aspektów może być przyczyną braku ochoty na seks, ale równie dobrze może nie mieć na nią wpływu.

Ból w trakcie stosunku u kobiet zdarza się dosyć często i podświadomie będzie ograniczał on ochotę na zbliżenia. Takie przypadki warto skonsultować z lekarzem ginekologiem i wykluczyć zmiany chorobowe. Zaskakujące może być także pojawienie się na tej liście antykoncepcji hormonalnej, jednak jest to bardzo częsty przypadek. Krążący w organizmie kobiety wolny testosteron, a okresowo także poziomy estrogenów skutecznie mogą zabierać kobiecą ochotę na seks.

Bywa, że alkohol pobudza fantazję lub zwyczajnie poprawia nastrój. Warto jednak zachować umiar, bo granica między przyjemnością a wyczerpaniem w przypadku alkoholu jest dosyć cienka. Duże ilości alkoholu bezpośrednio wpływają na libido i u wielu kobiet utrudniają osiągnięcie orgazmu.

Ostatni element to już bardziej psychologia, ale jakże istotna w naszym życiu. Jeżeli kobieta nie czuje się atrakcyjna, ciężko jest jej zdecydować się na zbliżenia, a tym bardziej czarować swojego partnera. Warto jednak pomyśleć, że w momencie zwiększonego pragnienia nasz partner nie widzi naszych defektów, nie będzie nas oceniał ani wyśmiewał. Podobasz się taka, jaką jesteś. W przeciwnym razie nie pozostawalibyście w związku.

Za brak ochoty na seks odpowiadać może także ciąża czy posiadanie dzieci. Wiele badań mówi także, że nadużywanie elektroniki ogranicza popęd seksualny. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, która z przyczyn w naszym przypadku jest najbardziej prawdopodobna.