Obecnie ramiona pomiarowe stosuje się już powszechnie. Są to pozornie mało skomplikowane urządzenia, wykonujące jednak całkiem skomplikowane obliczenia. Stosuje się je głównie w przemyśle, między innymi podczas produkcji, a konkretnie działań kontrolnych. Warto wyjaśnić, jak właściwie działa ramię pomiarowe i czym ono tak właściwie jest. Kwestie te porusza poniższy tekst.
Ramię pomiarowe, czyli analiza punktów referencyjnych
Sprzęt jakim jest ramię pomiarowe działa w oparciu o tak zwane punkty referencyjne. Są to punkty określane przez operatora ramienia. Operator wyznacza punkty na danym obiekcie. Gdzie mają się one znaleźć? To zależy od tego, co ma zostać zmierzone. Wyznaczenie punktów referencyjnych w odpowiednich miejscach jest kluczowe, stąd tak duże znaczenie profesjonalnej obsługi ramienia pomiarowego.
Kiedy punkty referencyjne są już poprawnie określone, można przejść do uruchomienia maszyny. Urządzenie zaczyna wtedy ruch wokół obiektu, natrafiając na kolejne punkty referencyjne. Kiedy dochodzi do styku z którymkolwiek punktem, zostaje wysłana informacja o kontakcie. Jednocześnie zostają ustalone współrzędne danego punktu. Po przejściu ramienia pomiarowego przez wszystkie punkty referencyjne otrzymujemy pełny obraz współrzędnych. Dochodzi zatem do określenia odległości pomiędzy poszczególnymi punktami referencyjnymi za sprawą porównania współrzędnych.
Precyzyjnie, szybko i uniwersalnie
Dlaczego ramię pomiarowe cieszy się tak dużą popularnością? Z pewnością można udzielić wielu odpowiedzi na tak postawione pytanie. Najważniejszą rzeczą jest precyzja. Dokładność pomiarów jest w tym przypadku bardzo duża. Pod tym względem metodzie tej nie dorównują żadne inne. Co więcej, pomiary są wykonywane bardzo szybko. Szybko i precyzyjnie – czego chcieć więcej? Z pewnością dla wielu użytkowników ważne jest również to, że ramię pomiarowe jest bardzo uniwersalne. Może ono mierzyć małe i duże elementy o różnorodnych kształtach. Oczywiście pod warunkiem, że mowa o wysokiej jakości ramieniu, o dużej funkcjonalności.