Przegląd techniczny samochodu po terminie? – Koszty i kary

Bez ważnych badań technicznych nie możemy legalnie poruszać się po drogach, ale wielu z nas ta kwestia zwyczajnie wylatuje z głowy. Przegląd techniczny po terminie nadal trzeba zrobić, ale czy wiąże się to z karami i dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy stan na 2021 rok.

Przegląd techniczny – zmiany w 2021 roku

Przede wszystkim zmianie uległy kwestie dotyczące samych diagnostów. W czasie badania będą musiały zostać wykonane zdjęcia samochodu pokazujące całą jego bryłę, a fotografię będą musiały być przechowywane przez kolejnych pięć lat.

Na przegląd techniczny będzie można zgłosić się nawet 30 dni przed upływem terminu ważności badania z ubiegłego roku. W takich przypadkach w dokumentacji zaznaczona będzie data nie naszego przyjazdu na badanie, a zgodna z dokumentacją. Jeżeli przegląd techniczny mamy ważny do 30 września, a do diagnosty zgłosimy się 5 września, to nasz przegląd będzie ważny do 30 września kolejnego roku.

Nie jest jednak pewnie, kiedy dokładnie zmiany zostaną wprowadzone, zatem póki co pozostaje nam oczekiwanie. Niezmiennie jednak podczas przeglądu sprawdzanych jest kilka podstawowych elementów:

  • silnik;
  • hamulce;
  • zawieszenie;
  • układ kierowniczy;
  • układ wydechowy;
  • nadwozie;
  • oświetlenie;
  • ogumienie.

Sprawdzenie tych parametrów raz w roku zwiększa bezpieczeństwo jazdy na kolejne miesiące i chroni właścicieli samochodów przed gapiostwem. Spójrzmy prawdzie w oczy – czy sami sprawdzalibyśmy wszystkie te parametry choćby raz na kilka lat?

Kary za przegląd techniczny samochodu po terminie

Nowe samochody osobowe pierwszy przegląd powinny przejść w ciągu 3 lat od pierwszej ich rejestracji, natomiast kolejny przegląd należy wykonać po dwóch latach. Potem, nowe samochody obowiązują zasady identyczne, jak w przypadku pozostałych pojazdów. Inaczej jest w przypadku samochodów z instalacją gazową. Tutaj niezależnie od tego, czy auto jest nowe, czy kilkuletnie – przegląd techniczny musi przejść raz na 12 miesięcy.

Jakie kary czekają nas za brak przeglądu technicznego samochodu? Jest to mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo, jeśli funkcjonariusz zauważy znaczne niedomagania samochodu, może nie tylko zabrać dowód rejestracyjny auta, ale także na koszt właściciela odholować samochód na parking policyjny. Wówczas otrzymamy jedynie pokwitowanie do diagnosty, które pozwoli nam na przeprowadzenie badania technicznego.

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu po terminie?

Zmiany dotyczą także wykonania przeglądu technicznego samochodu po terminie. Do 30 dni ustawodawca nie określa kar za spóźnienie, natomiast powyżej tego czasu za przegląd zapłacimy dwukrotność podstawowej stawki.

Standardowy koszt przeglądu technicznego jest od lat niezmienny. Za badanie techniczne samochodu osobowego zapłacimy 99 zł. W przypadku wykonania przeglądu technicznego samochodu po terminie będzie to już 198 zł.

Nieco inaczej wyglądają koszty przeglądu technicznego w samochodach z instalacją gazową. W tych przypadkach badanie będzie nas kosztować 64 zł więcej. Podane ceny zawierają 1 zł opłaty na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Dodatkowe badania techniczne – kiedy mogą zostać zlecone?

Policjanci i inni funkcjonariusze publiczni, a także starostowie mogą skierować samochód na dodatkowy przegląd techniczny. Obecnie, dosyć często zdarza się to w przypadku podejrzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska. Równie często jest to praktykowane z powodu złego stanu ogumienia czy zbyt mocnego przyciemnienia szyb. Może to także dotyczyć po prostu podejrzenia, ze samochód zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Dodatkowy przegląd techniczny z pewnością zostanie także zlecony w przypadku napraw wymagających wpisania ich w dowód rejestracyjny czy zmian w układzie nośnym samochodu.

Przeglądy techniczne samochodów są dowodem na bezpieczeństwo pojazdów, z których korzystamy na co dzień. Często przed wizytą w stacji kontroli pojazdów warto przyjrzeć się naszemu pojazdowi i samodzielnie dokonać podstawowego przeglądu, a często nawet odwiedzić mechanika i dokonać potrzebnych wymian.