Pasteryzacja w piekarniku. Jak zachować świeżość warzyw, mięs i grzybów?

Jak zachować smaki lata i jesieni na dłużej i jak sprawić, by w zimie móc cieszyć się domowymi dżemami, piklami i kiszonkami? Pasteryzacja w piekarniku i w wodzie to sposoby znane od wielu już lat. Już nasze babcie i prababcie doskonale wiedziały, że podgrzewanie i hermetyzacja zamkniętych w słoikach przetworów to doskonały sposób na ich konserwację. Dzięki niemu zachowane zostają wartości odżywcze, nie zmienia się znacząco smak potraw, a do tego zostają one na długo zabezpieczone przed psuciem się.

Pasteryzacja w piekarniku, czy w wodzie? Co lepsze?

Wekowanie na sucho, czyli w piekarniku, ma jedną podstawową przewagę nad tym w wodzie. Albo nawet kilka. Ale wszystkie sprowadzają się do jednego – jest przy nim mniej zachodu. Do tradycyjnego pasteryzowania przetworów w garnku potrzebujemy nie tylko rondelka i wody. Na dno garnka wykładamy zazwyczaj ściereczkę, aby nasze słoiki nie dotykały bezpośrednio dna. Woda chlapie, ściereczkę trzeba wyprać, garnek umyć. W dodatku zmarnowaliśmy dużo wody. A wystarczyło dobrze zakręcone słoiki wstawić do piekarnika.

Pasteryzacja w piekarniku – podstawowe zasady

Wekowanie na sucho jest mimo wszystko zbliżone do tego, które przywykliśmy wykonywać w wodzie. Aby przetwory długo utrzymywały swoje walory smakowe i były jak najdłużej trwałe, należy pamiętać o kilku podstawowych regułach:

  • Słoiki i nakrętki powinny być dokładnie umyte, wyparzone, a na koniec wytarte czystym ręcznikiem papierowym. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się w przetworach bakterii i grzybów oraz uchronimy je przed szybkim psuciem się.
  • Słoiki to oczywiście produkt wielokrotnego użytku. Zwracajmy jednak uwagę na stan używanych już wcześniej zakrętek. Mogły się już odkształcić lub zardzewieć. Dlatego też warto czasem kupić nowe.
  • Nie napełniajmy też słoików po same ich brzegi. Zostawmy kilka centymetrów wolnego miejsca i dobrze oczyśćmy rant po nałożeniu do nich przetworów i przed zakręceniem nakrętki.
  • Jeśli pasteryzujemy słoiki, których zawartość jest zimna, zawsze wsadzajmy je też do zimnego piekarnika. Nagła zmiana temperatury mogłaby doprowadzić do pęknięcia szkła.
  • Po zakończeniu czasu pasteryzacji, słoiki pozostawiamy w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, do momentu aż nie wystygną.

Pasteryzacja w piekarniku –  co wekujemy na sucho?

Pasteryzować można nie tylko warzywa i owoce. To także doskonały sposób na to, by zachować na dłużej świeżość mięsa i grzybów. Oto podstawowe zasady pasteryzacji w piekarniku różnych produktów spożywczych:

  • Ugotowane lub upieczone wcześniej mięso, którego nie zdążyliśmy zjeść, warto zawekować na później. Wraz z sosem należy je umieścić w słoikach i dobrze zakręcone wstawić do piekarnika. Temperaturę ustawić na 130 st. C i od momentu nagrzania się piekarnika, zacząć odliczać czas. Pasteryzacja mięsa przebiega w trzech etapach. Pierwszego dnia pasteryzujemy słoiki przez 60 min, drugiego 40 minut, a trzeciego przez pół godziny. Tak zakonserwowanego mięsa nie ma potrzeby przetrzymywać w lodówce.
  • Warzywa w zalewie octowej także pasteryzujemy w temperaturze 130 st. C. W zależności od wielkości słoików czas pasteryzacji to 15-20 minut. Podobnie postępujemy z przetworami owocowymi.
  • Każdej jesieni warto też zapasteryzować grzyby. Można to zrobić w zalewie octowej lub w sosie własnym. Postępowanie jest podobne jak w przypadku mięsa. Przez trzy dni z rzędu powtarzamy proces konserwacji grzybków, trzymając je przez 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 130 stopni.

Jak widać pasteryzacja w piekarniku to nic trudnego. Wydaje się być łatwiejsza i szybsza od tej na mokro. Nasze babcie z pewnością żałują, że lata temu nie miały swoich piekarników.