Ból bioder – jakie są tego przyczyny?

Ból bioder może być spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, która wiąże się z ogólnym starzeniem się organizmu i występuje zwykle u osób po 50 roku życia. Wraz ze zużyciem chrząstki stawu nie chronią już wystarczająco kości stawu przed bezpośrednim kontaktem z kością. Na zdjęciu RTG między kościami w zdrowym stawie widoczna jest wąska linia, która wydaje się pusta.Ten pasek to chrząstka. W stawie uszkodzonym przez chorobę zwyrodnieniową stawów kości znajdują się blisko siebie na zdjęciu rentgenowskim i nie ma między nimi pustej linii.

Ból bioder – przyczyny

Staw biodrowy należy do największych stawów w ciele człowieka, dlatego jest częstym powodem odczuwania dolegliwości. Ból biodra może promieniować do okolic przyległych: ud, pachwiny, pośladków i stawu biodrowego. Czasami jedyną oznaką problemu z biodrem jest ból kolana. Ten ból nazywany jest bólem odbitym, to jest dość powszechne.

Ból biodra może nasilać się podczas ćwiczeń, na przykład po chodzeniu i bieganiu przez długi czas. Przy bólu w biodrze trudniej jest poruszać nogą w stawie biodrowym, a zakres ruchu maleje. Stawy biodrowe pozwalają ciału na ruch, więc ból w tym miejscu może utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Z bólem biodra trudno nawet wstać z łóżka, wchodzić po schodac, nie mówiąc już o bieganiu. W ciężkich przypadkach osoba nie może poruszyć nogą w stawie i przenieść na nią ciężaru ciała. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Konstrukcja stawu biodrowego zapewnia płynność ruchu oraz możliwość wykonywania powtarzalnych ruchów np. podczas biegu czy skakania. Ale z powodu ciągłego przeciążenia przez lata, mięśnie, nerwy, więzadła i ścięgna uda mogą ulec zapaleniu, powodując ból. Lokalizacja bólu pomaga zrozumieć jego przyczyny. Na przykład ból w pachwinie i wewnętrznej stronie uda może być oznaką problemów z biodrem, natomiast poza stawem biodrowym, w górnej części uda i pośladków, zwykle wskazuje na problem z tkankami miękkimi.

Poważne przyczyny bólu biodra obejmują chorobę zwyrodnieniową stawów, złamania, zwichnięcia spowodowane urazem i zapalenie kaletki. Choroba zwyrodnieniowa stawów może być spowodowana nie tylko naturalnym procesem starzenia, ale także przeciążeniem stawów (w pracy, podczas uprawiania sportu czy z powodu nadwagi), zapaleniem stawów i predyspozycjami genetycznymi.

Ból biodra – objawy

Jednym z pierwszych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów jest utrata zdolności rotacji stawu biodrowego. Objawy obejmują ból podczas ruchu, sztywność stawu biodrowego i nierównomierność ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów nie ustępuje, ale można ograniczyć rozwoju tej choroby i zmaksymalizować jakości życia. Aby to zrobić, trzeba zadbać o swoją wagę, pod okiem fizjoterapeuty, uczyć się i regularnie wykonywać zestaw ćwiczeń wzmacniających więzadła i mięśnie stawu biodrowego, chronić staw biodrowy przed dużymi obciążeniami, a także brać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W niektórych przypadkach wymagana jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego.

Choroby powodujące ból bioder

  • Zespół żeńsko-panewkowy – wyrostki kostne (osteofity) na kościach tworzących staw. Stopniowo rozwija się ograniczenie ruchu w stawie i ból. Przyczyną choroby może być uraz stawów. Ta choroba powoduje chorobę zwyrodnieniową stawów. Ostry (czasami tępy) ból pojawia się, gdy osoba obraca się i kuca. Osteofity można usunąć chirurgicznie, ale z czasem tworzą się ponownie, uszkadzając staw.
  • Zapalenie kaletki biodrowej – występuje w worku stawu biodrowego. Objawy zapalenia: ból stawu biodrowego od pośladków lub mięśnia kulszowego, ból podczas próby położenia się na stawie biodrowym ze stanem zapalnym, ucisk na staw biodrowy, wstawanie z pozycji siedzącej, wchodzenie lub schodzenie po schodach. Zapalenie może być spowodowane różnymi przyczynami, na przykład stłuczeniem biodra, przeciążeniem stawu biodrowego podczas biegania, skakania lub stania przez dłuższy czas oraz złą postawą. Aby określić przyczynę bólu, wstrzyknięcie środka znieczulającego do worka śluzowego ma na celu upewnienie się, że po ustąpieniu bólu spowodowanego zapaleniem kaletki nie ma innego bólu.
  • Dysplazja stawów biodrowych jest wrodzonym niedorozwojem panewki. Na szczęście teraz jest coraz mniej ludzi z tą diagnozą, ze względu na wprowadzenie badań ultrasonograficznych w dzieciństwie. Umożliwiło to wcześniejszą identyfikację osób, a tym samym pomoc im na samym początku choroby. Dysplazja może powodować zwichnięcia i artrozę, nawet u starszych pacjentów.

Złamania stawu biodrowego i dolegliwości bólowe

Złamania kości tworzących staw biodrowy są częstsze u osób starszych z osteoporozą. Z powodu nieodłącznej kruchości kości złamanie może spowodować pozornie nieistotny upadek lub siniak. U młodych ludzi kości stawu biodrowego pękają w wyniku ciężkich obrażeń, na przykład w wypadku drogowym. Na złamanie stawu biodrowego wskazuje ból biodra, zwłaszcza podczas ruchu. Złamania stawu biodrowego są leczone zarówno zachowawczo, jak i chirurgicznie. Chirurg, po ocenie rodzaju i rozległości złamania, zadecyduje o najwłaściwszym leczeniu.