Co obejmuje ubezpieczenie ochrony prawnej?

Przypadków, w których Polacy potrzebują pomocy radcy prawnego, prawnika, czy też adwokata jest mnóstwo. Prawo, jak wiadomo, zawiera ustawę i rozporządzenie na prawie każdy temat, więc znajomość aktualnie obowiązujących przepisów – które swoją drogą zmieniają się nieustannie niczym rękawiczki – jest konieczna. Nie każdy z nas jest jednak taką osobą, która miałaby taką obszerną wiedzę, dlatego najczęściej korzystamy z usług profesjonalistów. Koszty związane z korzystaniem z takowych usług, również te nieprzewidziane, mogą niekiedy przyprawić o dreszcze. W takiej właśnie sytuacji, jeżeli wystąpi taka nieprzewidziana konieczność skorzystania z pomocy prawnej, możemy skorzystać z czegoś takiego, jak „ubezpieczenie ochrony prawnej”.

Czym tak właściwie jest to ubezpieczenie?

Życie jest nieprzewidywalne i może zdarzyć się taka sytuacja, w której będziemy musieli skorzystać z pomocy prawnej. Ochronę przed sporami prawnymi, a w szczególności przed kosztami z tym związanymi, zapewnia ubezpieczenie ochrony prawnej właśnie. Korzystając z tego przedmiotu, ubezpieczyciel może pokryć koszta dochodzeń w drodze sądowej. Z ubezpieczenia można skorzystać dobrowolnie i dotyczy ono nie tylko kierowców – którzy najczęściej decydują się na rozstrzygnięcie sporów na drodze sądowej. Z tego rozwiązania możemy skorzystać również my, zwykli obywatele w życiu prywatnym, w komunikacji, czy w życiu zawodowym.

Umowa zawierana jest najczęściej na okres dwunastu miesięcy. Zapewnia profesjonalną pomoc i pozwala uniknąć niechcianych kosztów. Jaki zatem jest zakres ubezpieczenia ochrony prawnej?

Zakres ubezpieczenia

W zależności od ubezpieczyciela, zasady korzystania z produktów ubezpieczeniowych różnią się od siebie. Należy przy tym wykluczyć takie elementy jak OC. Jeżeli chodzi o kwestię ochrony prawnej, to ubezpieczyciel może pokryć koszta związane z:

  • procesem sądowym,
  • kancelarią,
  • przegraną sprawą,
  • wynagrodzeniem adwokata, radcy prawnego, rzeczoznawcy.

Ubezpieczenie obejmuje również ochronę w postępowaniu cywilnym i karnym. Najlepszym przykładem będą tutaj sprawy związane z kolizjami drogowymi. W tym przypadku możemy liczyć na pomoc adwokata, czy też radcy prawnego w takich sprawach jak, np. postępowanie karne z zarzutem, odebranie prawa jazdy, czy też w sporach dotyczących pojazdów, które są rzecz jasna ubezpieczone.

Czym są wyłączenia?

Zanim skorzystamy z takowego ubezpieczenia, powinniśmy uprzednio zapoznać się z wyłączeniami. Są to te sytuacje, które uniemożliwiają nam uzyskanie pokrycia kosztów. Sytuacje te określają Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) w każdej firmie ubezpieczeniowej, które dotyczą między innymi takich sytuacji, w których to my, ubezpieczeni, popełnimy przestępstwo lub doprowadzimy do pewnych działań umyślnie. W innych wypadkach wyłączenia dotyczą: zaległej kary sądowej, zdarzeń podczas wyścigów samochodowych, sytuacji popełnionych z naszej winy, jako ubezpieczonych, czy też kierowania pojazdem bez uprawnień.

Ubezpieczenie ochrony prawnej to dodatkowa polisa, która dotyczy zarówno kierowców, jak i innych wybranych dziedzin. Przy ubezpieczaniu warto zwrócić uwagę również na samą sumę ubezpieczenia. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że w ramach takiego ubezpieczenia, mamy zapewnioną kompleksową pomoc prawną w Polsce lub poza nią.