Jak założyć szklarnię w ogrodzie?

Wybudowanie szklarni w ogrodzie to świetny pomysł jeśli chcesz się uniezależnić od warunków atmosferycznych w przypadku własnych upraw.

Szklarnia to doskonała alternatywa dla bardzo popularnych, niemniej nietrwałych tuneli foliowych. Postawienie szklarni jest z pewnością droższe, ale trwalsze i wytrzymalsze. Poza tym szklarnia posiada także względy estetyczne, można ją postawić w każdym miejscu ogrodu, byleby operowało tam słońce.

Jaką szklarnię najlepiej postawić i co masz do wyboru?

Wybór jest całkiem spory, możesz postawić w ogrodzie:

  • wspomniany wcześniej tunel foliowy – i jest to najtańsze rozwiązanie, ale niestety najczęściej dochodzi przy tunelach foliowych do uszkodzeń, poprzez wiatr, grad, spadające nań ciężkie gałęzie etc.;
  • szklarnia szklana – estetyka wysoka, koszt zdecydowanie wyższy od tunelu foliowego, niestety często zdarzające się uszkodzenia i bałagan z rozbitym szkłem, bywa niebezpiecznie;
  • szklarnia z poliwęglanu – najlepiej polskiego producenta Botanic, o tej propozycji dowiesz się więcej z artykułu.

Szklarnia z poliwęglanu

Jak już kupić to szklarnię, która wytrzyma długie lata. Firma Botanic zapewnia, że ich szklarnie z poliwęglanu służą klientom 15-25 lat. Wyróżnia je bezpieczeństwo, wysoka funkcjonalność, optymalne warunki oraz praktyczność. Używając ich w sezonie, możemy liczyć na obfite zbiory, natomiast zimą mogą służyć za ogrody zimowe.

W jakim miejscu postawić szklarnię?

Okazuje się, że nie wielkość działki jest najważniejsza, a kierunek, w jakim postawimy szklarnię – jej dłuższa część powinna stać na osi wschód-zachód. Wybierz także miejsce na działce, które jest najlepiej nasłonecznione, oraz osłonięte od wiatru. Szklarnie z poliwęglanu wyglądają bardzo estetycznie. Z tego materiału stawia się ogrody zimowe, zadaszenia nad tarasem, altanki, lub wiaty samochodowe. Nie trzeba się już obawiać, że szklarnia będzie straszyć swoim wyglądem, niestety w przypadku tuneli foliowych bywało różnie.

Praktyczne strony szklarni z poliwęglanu

Szklarnia z poliwęglanu to doskonały wygląd, wysoka przepuszczalność światła (prawie taka sama, jak szkła), a trwałość dużo wyższa niż szkła. Należy pamiętać, że poliwęglan i po 10 latach będzie wyglądał atrakcyjnie. Ten materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, niestraszny mu śnieg, deszcz, grad, a i słońce nie pogorszą jego stanu. Poliwęglan stwarza także idealne warunki dla uprawy roślin, zatrzymuje promienie UV, jak i załamuje gorące promienie słoneczne, natomiast powietrze w szklarni nagrzeje się równomiernie.

Kupując szklarnię z poliwęglanu, podejmujesz dobrą decyzję. Należy iść z duchem czasu, wykorzystywać nowe technologie. Na szczęście poliwęglan stał się ogólnie dostępny dla każdego klienta.