Szukasz tkaniny na kurtkę i nie wiesz, na jaką się zdecydować? Do wyboru masz wiele ciekawych materiałów. Warto na wstępie zastanowić się, czy potrzebujesz czegoś eleganckiego, do noszenia na co dzień, czy może do uszycia palta przeciwdeszczowego. Sprawdź, na jakie produkty warto zwracać uwagę i jak je dobierać do swoich projektów krawieckich.
Materiały na kurtki – którymi warto się zainteresować?
Kurtka jest ubraniem uniwersalnym – noszą ją kobiety, mężczyźni i dzieci. Do tego może występować w niemal nieograniczonej ilości fasonów. Rozróżnia się okrycia eleganckie, do noszenia na co dzień, jesienne, zimowe, przejściowe i typowo sportowe. To, jaki materiał na kurtkę warto wykorzystać, zależy więc przede wszystkim od funkcji, jaką takie ubranie ma pełnić. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby rodzaj tkaniny był dobrany do temperatury, w jakiej ma być noszona.
Do wyboru masz zarówno tkaniny płaszczowe, które sprawdzą się zimą, jak i żakardy, dzianiny czy rypsy, z których uszyjesz eleganckie okrycia na cieplejsze dni. Wśród najczęściej wybieranych tkanin na kurtki można wymienić:
- wełnę płaszczową,
- tkaniny pikowane,
- wełnę z kaszmirem,
- ekofutro,
- kaszmir płaszczowy,
- alpakę.
Każdą z nich można kupić w wielu różnych kolorach i wzorach. Wybór jest więc niemal nieograniczony. Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne materiały na kurtki.
Tkaniny na kurtki z wełny
To sprawdzony wybór, jeśli zależy Ci na stworzeniu nieco bardziej eleganckiego elementu ubioru. Wełna jest uniwersalna i klasyczna, dlatego doskonale nadaje się o szycia okryć wierzchnich na różne okazje. Do tego świetnie chroni przed zimnem i zachowuje swój wygląd przez lata. Jest więc bardzo chętnie wybierana do szycia płaszczy i kurtek.
Do wyboru masz kilka typów wełny, które różnią się pochodzeniem. Do szycia okryć wierzchnich najlepiej nadaje się:
- kaszmir, czyli wełna kóz himalajskich,
- alpaka,
- wełna owcza.
Ostatnia propozycja jest najczęściej wykorzystywana. Jest tak przede wszystkim ze względu na niższą cenę i bardzo dobre właściwości. Kurtka czy płaszcz z owczej wełny to element ubioru, który niemal każdy ma w swojej szafie. Takie ubrania można nosić przez lata – nie wychodzą z mody, nie niszczą się i zawsze wyglądają stylowo.
Dwa pozostałe rodzaje wełny to również produkty, którymi zdecydowanie warto się zainteresować. Ich atutem jest przede wszystkim doskonała izolacja termiczna, szczególnie jeśli chodzi o kaszmir. Przyjmuje się, że chroni on przed zimnem aż osiem razy lepiej niż owcza wełna.
Ceny tkanin na kurtki z kaszmiru są dość wysokie, jednak dobrym rozwiązaniem może być zakup nieco tańszego materiału z domieszką tej wełny. Dodatek jej włókien zapewni doskonałą ochronę przed zimnem, a jednocześnie sprawi, że okrycie będzie prezentowało się bardzo elegancko.
Materiał na kurtkę przeciwdeszczową
W przeciwieństwie do tkanin na kurtki z wełny, które zapewniają stylowy wygląd i ochronę przed chłodem, materiały przeciwdeszczowe mają przede wszystkim walor praktyczny. Ich rolą jest ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jednak wcale nie muszą mieć typowo sportowego fasonu. Z tkanin na kurtki o właściwościach nieprzemakalnych można szyć wiele różnych elementów odzieży.
Mogą to być okrycia o kroju typowej peleryny, czyli dość obszerne, wyposażone w kaptur lub krótsze kurteczki w sportowym fasonie, które nie krępują ruchów i świetnie sprawdzą się na przykład podczas wycieczki.
Jednak trzeba przyznać, że nie każdy dobrze czuje się z tego typu ubraniach. Sportowy styl kojarzy się z odzieżą mało kobiecą – typu unisex. Jeśli więc zależy Ci na bardziej stylowym wydaniu kurtki przeciwdeszczowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieprzemakalny materiał wykorzystać do uszycia okrycia o fasonie klasycznego płaszcza. Dzięki temu zyskasz praktyczne ubranie na złą pogodę, bez szkody dla dobrego wyglądu.
Zawsze warto wybierać materiały dobrej jakości, o sprawdzonym składzie i wykonane z troską o detale. To najważniejsza kwestia podczas tworzenia każdego projektu krawieckiego, ponieważ wpływa na wygląd gotowego ubrania. Decyduje o tym, jak zachowuje się materiał na kurtkę, jak się układa i jaka jest jego żywotność.