Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Kryzys w związku to często początek większych problemów, a kiedy dochodzi do najgorszego, zadajemy sobie jedno pytanie: jak poradzić sobie z rozstaniem? Czy można w rozstaniu dostrzec cokolwiek pozytywnego? Jak szybko staniemy na nogi i jak emocje kształtują wtedy nasze życie? Podpowiadamy poniżej!

Jak poradzić sobie z rozstaniem? Uświadom sobie jego przyczyny

Inne będą przyczyny rozstania po długim i relatywnie krótkim związku. Inaczej będziemy się czuć, jeśli obie strony zwyczajnie dojdą do wniosku, że taki związek nie ma szans powodzenia, a inaczej jeśli to jedna ze stron zauważy za dużo różnic. W pierwszych etapach związku do głosu dochodzą skrajne emocje, ale głównie uczucia, które potrafią przyćmić prawidłowe postrzeganie świata i drugiej osoby. Może się jednak zdarzyć, że naszej eksplozji uczuć nie będzie podzielać druga strona. To jest właśnie prosta droga do szybkiego rozstania.

Może wydarzyć się również inna sytuacja. Mówi się, że okres zakochania mija po pierwszych kilku miesiącach związku. Jeżeli w tym czasie nie zbudowaliście porządnych fundamentów tego związku – czar może prysnąć.

Są także pary, które świadomie spotykają się ze sobą raczej sporadycznie, ale po wielu miesiącach randkowania i chowania się po kątach, postanawiają zamieszkać razem. I nagle, zderzenie z rzeczywistością staje się zbyt radykalne. Zaczynamy dostrzegać wady drugiej osoby i jeśli zbyt ciężko jest je zaakceptować – związek może się zakończyć.

Rozstania po wielu latach związku – kiedy oboje stwierdzacie, że wygasło uczucie, które łączyło Was na początku – są nieco mniej skomplikowane. Zwykle wynikają one z wzajemnych zaniedbań w związku. Jeśli nie staracie się o siebie, nie randkujecie, może nawet nie rozmawiacie – rozstanie jest już tylko kwestią czasu.

Przyczynami rozstania są także zdrady lub zmiany w życiowych planach jednej ze stron. Poza tym, choć wydaje się to wątpliwe moralnie, rozstajemy się w efekcie wykrycia choroby lub rozwinięcia się uzależnienia u jednego z partnerów.

Uświadomienie sobie, jaka przyczyna rozstania dotyczy nas osobiście, być może otworzy nam oczy i pozwoli stwierdzić, że faktycznie do siebie nie pasowaliście.

Jak poradzić sobie z rozstaniem w pierwszym etapie?

Negatywne skutki rozstania będziemy odczuwać tym intensywniej, jeżeli naprawdę zależało nam na drugiej osobie i utrzymaniu związku. Pojawia się smutek, często płacz i niekończące się wypominanie sobie samemu zaniedbań czy konkretnych słów i czynów w trakcie związku.

Może to być także czas, kiedy zauważymy, że druga osoba już wcześniej dawała nam znaki słabnącego zainteresowania, jednak nie dopuszczaliśmy do siebie tych myśli. Wówczas tym bardziej pojawiają się objawy somatyczne: problemy ze snem, brak apetytu czy problemy z koncentracją. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do depresji.

Wszystkie te objawy są normalne i powinniśmy pozwolić sobie na ich przeżycie. Jednak nie tylko takie emocje są typowe dla rozstania. W niektórych przypadkach pojawiają się głównie wściekłość, a nawet nienawiść w stosunku do byłego już partnera. Najczęściej takie emocje szybko ustępują, jednak zdarza się, że przekształcają w skrajności. Wówczas próbujemy zaszkodzić drugiej osobie, a wtedy uciekamy się do kwestii związanych z pracą lub relacjami rodzinnymi byłego partnera. To nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.

Jak poradzić sobie z rozstaniem? Pamiętaj o kilku zasadach

  1. Przypomnij sobie swoją wartość. Rozstanie często utożsamiany z naszymi wadami i kompleksami. Czy to wpłynęło na rozstanie? Być może, ale były partner jednak związał się z Tobą, a więc główną przyczyną było Wasze niedoprasowanie, nie wyłącznie Twoje niedomagania.
  2. Znajdź nowe przyjemności. Naucz się chodzić do kina, robić zakupy, odkładać telefon na dłużej niż kilka minut, a może nawet spotykać ze starymi znajomymi. Te drobne rzeczy pokażą Ci, że bez partnera potrafisz żyć i radzisz sobie z codziennymi czynnościami nawet lepiej niż z nim u boku.
  3. Nie przyzwyczajaj się do złych emocji. Nie przeglądaj Waszych wspólnych zdjęć, nie odwiedzaj miejsc, gdzie możesz spotkać byłego partnera, ani tych, które kojarzą Ci się z nim. Musisz pójść do przodu, bo tylko tak wrócisz do normalności.
  4. Nie kontaktuj się z byłym partnerem. To może być najtrudniejsze, ale jest też najbardziej istotne. Wyznania miłości, pretensje, prośby o spotkanie będą wzbudzać wyłącznie negatywne emocje – także u Ciebie. Czy na pewno warto?

Rozstania nigdy nie są łatwe, ale na pewno mogą nas wiele nauczyć. Warto znaleźć swój własny klucz tego, jak poradzić sobie z rozstaniem, aby nie dać się zamknąć w  uczuciach, które będą ciągnęły nas tylko w dół.