Czym jest SimplySign i dlaczego warto go mieć?

Pandemia i związane z nią ograniczenia dotyczące działania administracji i innych instytucji spowodowały zmianę nastawienia przedsiębiorców do kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W wielu przypadkach nie chodzi już o wygodę, elastyczność i oszczędność czasu, ale o możliwość prowadzenia własnej działalności w okresach nasilenia pandemii. Od początku 2020 r. widać też zauważalny trend zwiększonego zaufanie do operacji w chmurze, co przekłada się na zainteresowanie takimi mobilnymi aplikacjami do składania e-podpisów jak SimplySign.

Usługa na miarę czasów

SimplySign to aplikacja, która umożliwia składanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego pod wygenerowanymi dokumentami. Co ważne, wszelkie konieczne formalności, które wymagają e-podpisu, mogą być załatwiane z dowolnego miejsca, ponieważ aplikacja działa na każdym urządzeniu z dostępem do internetu, bez konieczności posiadania pod ręką czytnika i karty kryptograficznej.

Przed wybuchem pandemii takie rozwiązanie wzbudzało u większości przedsiębiorców obiekcje dotyczące bezpieczeństwa danych. Konieczność pracy w trudnych warunkach wymogła jednak zmianę nastawienia i szybki rozwój mobilnej cyfryzacji w firmie.

SimplySign dla podmiotów prawnych i fizycznych

Dla niektórych przedsiębiorców kwalifikowany podpis elektroniczny jest wyborem, dla innych koniecznością, niemniej dzięki niemu można załatwić formalności i czynności biurowe bez konieczności odwiedzania urzędów, banków i kontrahentów.

Coraz częściej zalety kwalifikowanego podpisu elektronicznego doceniają też osoby fizyczne. Nie trzeba osobiście wstawiać się do urzędów, by podpisać dokumenty, wszelkie sprawy można załatwiać o dogodnej porze dnia, nawet w weekend. Dodatkowo z kwalifikowanym podpisem można zawierać wszelkie umowy, w tym cywilno-prawne, odbierać dokumentację medyczną itp.

Mobilność

Zaletą aplikacji do składania e-podpisów jest brak konieczności posiadania przy sobie czytnika i karty. Przy home office lub konieczności ograniczenia kontaktów udogodnienie to jest nie do przecenienia. Aby skorzystać z SimplySign, wystarczy urządzenie wspierane przez systemy operacyjne Windows, macOS, Android i OS, czyli właściwie dowolny smartfon, tablet, komputer bądź laptop. Niemałym udogodnieniem jest również możliwość przeniesienie aplikacji z jednego urządzenia na drugie.

Usługa mobilnego podpisu działa na wszystkich platformach: ePUAP, ZUS, PUE, e-Deklaracje oraz w bankach i tym podobnych instytucjach. Co ważne, odpisane już dokumenty można przekazywać dalej w dogodny sposób.

Bezpieczeństwo

W przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego kwestie związane z bezpieczeństwem są priorytetem. Użytkownicy to wiedzą, stąd obawy przed mobilnymi rozwiązaniami. W tej przypadku SimplySign spełniono międzynarodowe standardy, które oparte są na dwuetapowym systemie uwierzytelniającym. W skrócie, aby użyć podpisu, jego użytkownik musi wiedzieć coś, o czym wie tylko właściciel podpisu, musi mieć coś, co tylko właściciel podpisu posiada, albo być tym, kim jest właściciel. Jedną z metod spełnienia tych zasad jest konieczność udzielenia prawidłowej odpowiedzi na zadawane przy logowaniu pytanie oraz instalowanie aplikacji na dwóch urządzeniach. Na jednym urządzeniu generowany jest kod, który następnie należy użyć na drugim urządzeniu, podpisując dokument.