Słodycze a zdrowe zęby – czy można to pogodzić?

Już kilkulatki słyszą o szkodliwym wpływie cukru na zdrowie zębów. Czy słabość do słodyczy oznacza nieuniknione dolegliwości w jamie ustnej? Czy dla zdrowych zębów konieczne jest usunięcie słodyczy ze swojej diety? Niekoniecznie! Warto ograniczać spożycie cukru, jednak przy właściwej higienie zębów wcale nie musi ono prowadzić do rozwoju próchnicy.

Właściwa higiena zębów po zjedzeniu słodyczy

Spożycie cukru, zwłaszcza w dużych ilościach, rzeczywiście sprzyja rozwojowi próchnicy. Należy jednak pamiętać, że właściwa higiena jamy ustnej po słodkich przekąskach może skutecznie zatrzymać ten proces. Uwaga – nie powinna ona polegać na natychmiastowym szczotkowaniu zębów!

Po spożyciu cukru w jamie ustnej pojawiają się kwasy produkowane przez bakterie, dla których resztki posiłku stają się pożywką niezbędną do rozwoju. Kwasy te osłabiają i uwrażliwiają zęby, dlatego zaleca się powstrzymać od natychmiastowego szczotkowania, które w najgorszym wypadku mogłoby doprowadzić do ścierania szkliwa.

Zaraz po zjedzeniu czegoś słodkiego przepłucz usta czystą wodą. Dzięki niej pozbędziesz się słodkiego posmaku i osłabisz działanie kwasów w jamie ustnej. Zęby umyj około 30 minut po przekąsce, kiedy szkodliwe kwasy zostaną już całkowicie zneutralizowane.

Słodycze a aparat ortodontyczny – czy można je jeść podczas leczenia?

Stałe aparaty ortodontyczne wprowadzają pewne ograniczenia do jadłospisu. Wiążą się one głównie z ryzykiem uszkodzenia lub rozregulowania aparatu przez gryzienie i żucie twardych albo ciągnących się produktów. Cukier nie powoduje tego rodzaju ryzyka, jednak podczas noszenia aparatu odradzany jest z innych powodów. Ponieważ stałe modele utrudniają dokładną higienę zębów, pacjenci przez niedokładne szczotkowanie narażają się na rozwój próchnicy.

Pamiętaj jednak, że stałe aparaty z metalowymi zamkami to niejedyne dostępne modele. Pod hasłem aparat ortodontyczny Kraków znajdziesz informacje o aparacie ruchomym clear aligner, który należy zdejmować przed jedzeniem i myciem zębów. Dzięki temu podczas leczenia możesz jeść to, na co masz ochotę, bez żadnych ograniczeń ani utrudnień przy szczotkowaniu.

M09_220913_Dr.Smile_Dog_Motiv_03_0158_01.jpg

Ruchome nakładki ortodontyczne to wybór idealny nie tylko dla wielbicieli słodyczy, ale także osób, które szukają estetycznej alternatywy tradycyjnego aparatu. Nakładki wykonuje się z przezroczystego tworzywa, dzięki czemu po założeniu są niewidoczne na zębach. Więcej informacji na temat nakładek znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę hasło wraz z miejscowością jak clear aligner Warszawa.

Słodycze szczególnie szkodliwe dla szkliwa zębów

Mogłoby się wydawać, że najbardziej szkodliwe dla zębów słodycze to te o najwyższej zawartości cukru, jednak niezupełnie. Od ilości cukru ważniejszy jest czas, przez jaki oddziałuje on na zęby podczas jedzenia. Zwróć uwagę na to, że nie wszystkie słodycze spożywasz równie szybko, tymczasem im krócej cukier ma bezpośredni kontakt z zębami, tym lepiej.

Chcąc dbać o zęby, ogranicz spożycie słodyczy do ssania, takich jak lizaki i landrynki. Dla szkliwa znacznie lepszym wyborem będzie na przykład czekolada albo szarlotka niż lizak, którego trzymasz w ustach przez kilkanaście minut. Brakuje tu czasu, by przepłukać usta i zneutralizować działanie szkodliwych dla zębów kwasów. Staraj się wybierać słodycze, które możesz przeżuć i połknąć, a następnie oczyścić zęby z powstałego osadu.